27.12.2017Spotkanie z Maciejem Orłosiem w bibliotece w Lipowej!

W poniedziałek, 8 stycznia, o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się spotkanie autorskie z Maciejem Orłosiem. Ten popularny dziennikarz, aktor, przyjedzie do Lipowej porozmawiać m.in. o swoich książkach dla dzieci pt. „Kuba i Mela”.
W styczniu Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaczyna nowy sezon spotkań autorskich. Pierwszym gościem będzie postać, której przedstawiać nikomu nie trzeba. Maciej Orłoś, bo o nim mowa mniej znany jest jako autor książek dla dzieci, a właśnie w takiej roli będzie można go spotkać w Lipowej. Jego „Kuba i Mela”, do której ilustrację zrobił Henryk Sawka, to pełna humoru, bardzo prawdziwa opowieść o życiu i przygodach pewnego nietuzinkowego rodzeństwa. Jedenastoletni Kuba i siedmioletnia Mela przeżywają to wszystko, co przeżywają inne dzieciaki w ich wieku. Szkoła, wakacje, codzienność w zgranej, acz niekoniecznie do końca zgodnej rodzinie.
Książka podzielona jest na szereg krótkich epizodów opowiadanych z punktu widzenia jej bohaterów. W publikacji znalazło się miejsce na anegdoty między innymi o:
- rodzinnej wyprawie na wakacje,
- perypetiach z telefonem na lekcji matematyki,
- zakończonej spektakularnym fiaskiem próbie nauczenia z tatusia gry w popularną karciankę,
- bezcennych i zupełnie nieprzydatnych poradach ojca rodziny odnośnie zasad recytowania „Pawła i Gawła”.
Kuba i Mela (prywatnie dzieci Macieja Orłosia) to inteligentne i niekiedy bardzo złośliwe bestie, które pilnie obserwują zachowania dorosłych. Z ich opowieści wyłania się porażająco zabawny obraz starszego pokolenia, które nie jest w stanie pojąć praw i zasad rządzących życiem ich dzieci.
Pełna ciepła i niewymuszonego humoru książka skierowana jest nie tylko do najmłodszych czytelników. Wspólna głośna lektura „Kuby i Meli” rozbawi zarówno dzieci, jak i umęczonych codzienną harówką rodziców. Opatrzone tekstami w dymkach znakomite rysunki Henryka Sawki są doskonałym, ironicznym uzupełnieniem historii przedstawionych w książce.
orłoś 4.jpg
orłoś 5.jpg