Rodzaj wydarzenia

2018-1-18
15.01.2018Salon Literacki. Józef Baran – Poeta pisze sobą
Biblioteka Kraków

Zapraszamy na premierę filmu o Józefie Baranie oraz wieczór autorski z poetą. Spotkanie poprowadzi prof. Marek Karwala.

Józef Baran - poeta, dziennikarz, reporter, autor około 30 książek. W dziennikach określa siebie jako dziecię borzęckich pól i lasów. Jego wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, a także na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski i węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, Grupy pod Budą, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego.

„PISAĆ O SOBIE PRZEZ PRYZMAT ŚWIATA I O ŚWIECIE PRZEZ PRYZMAT SIEBIE” – pod tym poetyckim credo podpisuję się jako poeta obiema rękami… Józef Baran

Film pt. „Poeta pisze sobą” został wyprodukowany przez Bibliotekę Kraków we współpracy z TVP 3 Kraków.
Scenariusz i reżyseria: Maria Guzy.

Wstęp wolny.

Józef Baran.png