Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie
2018-1-26
16.01.2018PROMOCJA TOMU XXI ROCZNIKA CHEŁMSKIEGO
Chełm ChBP

Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Chełmska Biblioteka Publiczna im. M. P. Orsetti, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie zapraszają na promocję XXI tomu „Rocznika Chełmskiego”. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej 26 stycznia br. godz.16.00.
„Rocznik” wydany w 2017 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, został podzielony na siedem obszernych rozdziałów – Artykuły, Z zagranicy, Człowiek i Środowisko, Materiały, Z żałobnej karty, Recenzje, Kronika. Na 538 stronach zaprezentowało swoje prace 42 autorów z Chełma i regionu, ale także z Lublina i Warszawy oraz naukowcy z Uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie. Pomiędzy poszczególnymi artykułami zamieszczone zostały zdjęcia z miasta i regionu.
Tom XXI zawiera między innymi materiały dotyczące badań archeologicznych wschodniej części wczesnośredniowiecznej osady przygrodowej w Chełmie, charakterystykę „Chelmer Nachrichten” czasopisma wydawanego w Chełmie przez Niemców w pierwszym okresie okupacji, publikację poświęconą 50-leciu Miejskiego Klubu Sportowego „Cement-Gryf” Chełm, artykuł poświęcony pracy niepodległościowej i tragicznej śmierci Zygmunta Urbańskiego, Jeden z artykułów dotyczy obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej w Rudzie Hucie oraz VII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego pn. „Życie, działalność i twórczość Henryka Kamieńskiego”. Tradycyjnie w Roczniku zamieszczona jest Kronika ważniejszych wydarzeń z miasta i regionu w 2016 roku. Jeden z tekstów został poświęcony pośmiertnie dr Marianowi Januszowi Kawałce, poecie, krytykowi literackiemu, tłumaczowi, publicyście i regionaliście, który przez wiele lat współpracował z Rocznikiem Chełmskim.
W czasie promocji odbędzie się uroczystość nadania pięciu osobom tytułu Amicus Annalis Chelmensis.
„Rocznik” będzie dostępny w Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej.
rocznik_21_okladka (2).jpg

rocznik_21_okladka (2).jpg rocznik_21_okladka (2)
jpg, 428 KiB, 1472x2079