Rodzaj wydarzenia

2018-2-16
13.02.20182 x Zechenterówna
Biblioteka Kraków

Zapraszamy na wieczór autorski Elżbiety Zechenter-Spławińskiej i Katarzyny Zechenter-Sodhi.

Elżbieta Zechenter-Spławińska – poetka, tłumacz, prozaik, doktor nauk humanistycznych. Urodziła się i mieszka w Krakowie. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy. Autorka tekstów dla dzieci oraz opowiadań. Jej teksty śpiewane są przez zespół Wawele Jana Wojdaka oraz artystów kabaretowych „Piwnicy pod Baranami” i Loch Camelot. W 1996 r. za tomik wierszy Czapka niewidka uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. związana była z grupą poetycką Muszyna.

Katarzyna Zechenter-Sodhi – jest wykładowcą Literatury i Kultury Polskiej na SSEES (University College London). Autorka pracy o polemikach Hipacego Pocieja o Unii Brzeskiej z 1596, XVIII-wiecznych pisarzach regionu świę­tokr­zysk­iego­, monografii T. Konwickiego, pisarzach polsko-żydowskich. Jest również autorką prac na temat roli Krakowa w pamięci krakowskich Żydów. Obecnie pracuje nad koncepcjami pamięci i świadomości narodowej po 1989 roku. Ma bogaty dorobek naukowy, publikowany w języku angielskim. Wiersze tłumaczone na język angielski i hiszpański pisze po polsku, bo poetą można być tylko w języku ojczystym.

Swoje wiersze publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Kulturze Paryskiej, Zeszytach Literackich, Przekroju, a wiersze pisane po angielsku w Christian Science Monitor (USA). W 2011 roku ukazał się nakładem wydawnictwa Austeria tom poezji W cieniu drzewa.

zechenterowna.jpg

zechenterowna.jpg zechenterowna