28.11.2013Biblioteka zaprasza na "Wieczór z Rzecznikiem"!!!

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na "Wieczór z Rzecznikiem", który odbędzie się 11 grudnia 2013 r. o godz. 17.30 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. W trakcie spotkania dowiesz się, jakie są Twoje prawa konsumenckie, kiedy najczęściej są one naruszane oraz jak możesz je chronić.

Projekt „Wieczór z Rzecznikiem” realizowany jest w ramach szerokiej inicjatywy Komisji Europejskiej - programu „Prawa podstawowe
i obywatelstwo”.

Celem projektu jest upowszechnianie praw obywatelskich, politycznych, ekonomicznych i socjalnych obywateli europejskich oraz wszystkich osób mieszkających na terytorium Unii określonych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W ramach Projektu chcemy promować także rządy prawa w UE oraz budować poczucie wspólnoty wartości wśród jej obywateli.

Kluczowym elementem projektu są lokalne spotkania pod nazwą „Wieczór z Rzecznikiem”. W pięciu krajach biorących udział w projekcie (Polska, Czechy, Słowenia, Rumunia i Estonia) przygotujemy 70 takich spotkań, w których łącznie weźmie udział 4000 osób.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy mieszkańców obszarów wiejskich i miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Uczestnicy będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat swoich praw podstawowych oraz dyskusji z prze­dsta­wici­elem­ Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Na początku każdego spotkania zostanie wyświetlony krótki film dokumentalny pokazujący historię ludzi, których prawa zostały złamane i którzy postanowili walczyć o sprawiedliwość.

Następnie wszyscy uczestnicy „Wieczoru z Rzecznikiem” wezmą udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych innowacyjną metodą dramy, które – w Polsce - przygotowane zostaną przez ekspertów ze Stowarzyszenia Stop-Klatka. Uczestnicy spotkań będą mieli możliwość wzięcia udziału w krótkiej scence prezentującej sytuację łamania praw człowieka i wcielenia się w osoby walczące o swoje prawa. Dzięki metodzie dramy łatwiej będzie zrozumieć pozycję kogoś, kogo prawa zostały naruszone, poznać kontekst danej sytuacji oraz ocenić możliwości radzenia sobie
w podobnej sytuacji. Metoda dramy jest niezwykle użyteczna przy omawianiu trudnych teoretycznych kwestii i przenoszenia ich na zwykłe zdarzenia, które mogą stać się udziałem każdego z nas.

Ostatnim elementem spotkania będzie swobodna dyskusja z prze­dsta­wici­elem­ Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Każdy uczestnik będzie miał możliwość przedstawienia swojej opinii, zadania pytania czy wyrażenia swoich wątpliwości.