26.03.2018Deskryptory, fasety, encje …

Pierwsze szkolenie w nowym budynku Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
w Starym Sączu dla wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu nowosądeckiego odbyło się
22 marca /tj. czwartek/ 2018 r. Tematem spotkania były „Deskryptory, fasety, encje – jak zrozumieć nowy model opracowania zbiorów bibliotecznych?” – szkolenie przeprowadził Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
W ostatnim dziesięcioleciu katalogi biblioteczne systemów Sowa znacząco ewoluowały. Zmieniły się sposoby prezentowania informacji o zbiorach bibliotecznych. Pojawiły się miniatury okładek wzbogacające opisy bibliograficzne oraz funkcje społecznościowe, tj. oceny i recenzje książek oraz koszyki na rekordy usprawniające końcowe czynności przed rezerwacją zbiorów. Internetowe katalogi przestały być wyłącznie wyszukiwarkami i stały się „oknem” bibliotek, przez które można dostrzec nowości czytelnicze, zapisać się samodzielnie do biblioteki oraz zgłosić bibliotekarzowi propozycje zakupu książki czy złożyć zamówienie międ­zybi­blio­tecz­ne.
Na szkoleniu omówiono zasady praktycznego dostosowania metadanych w katalogach bibliotecznych do bieżących zasad opracowania zbiorów bibliotecznych opartych o Deskryptory BN. Oraz automatyczne dostosowanie katalogu bibliotecznego do ekranów wszystkich urządzeń, na których jest prezentowany, co ma wpływ na jego użyteczność. Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na smartfonach docenią intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i menu (zwane hamburgerowym lub kanapkowym) dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych.

P1000146.jpg P1000146
jpg, 3.4 MiB, 4896x3672