Rodzaj wydarzenia

2018-4-19
18.04.2018Salon Literacki. Wieczór autorski Ewy Lipskiej
Biblioteka Kraków

Kolejnym gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków będzie Ewa Lipska. Spotkanie poprowadzi prof. Marta Wyka. Wiersze przeczyta Jakub Kosiniak.

O autorce

Ewa Lipska – polska poetka i felietonistka. Redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1995–1997). Członkini polskiego i austriackiego PEN Clubu, założycielka oraz członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także członkini PAU.

O książce

Poprzedni tomik Ewy Lipskiej nosił tytuł „Czytnik linii papilarnych”. W dwa lata po jego premierze wybitna poetka proponuje czytelnikom ponad dwadzieścia nowych wierszy zebranych w tom zatytułowany „Pamięć operacyjna”. Zestawiając te tytuły, można odnieść wrażenie, że autorka jest zafascynowana światem technologii lub też wiąże z nim jakieś szczególne obawy. Tak jednak nie jest. Najważniejsze miejsce w nowych wierszach Ewy Lipskiej zajmujemy — jako źródło fascynacji jak i lęków — my, ludzie. My, którzy „zjadamy miłość, wypluwamy pestki”, którym „migocze lampka: boarding time”, którzy, starając się „nie drażnić historii”, obserwujemy, jak „nadchodzi awaria świata”.
www.wyda­wnic­twol­iter­ackie.pl

Ewa Lipska.jpg