Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu
pl. K. Mańki 10
42-700 Lubliniec
05.05.2018NOC Z ANDERSENEM - "LOT W PRZESTWORZACH"
Lubliniec MPBP

Jest taka jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece, to Noc z Andersenem coroczne przedsięwzięcie organizowane z okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin duńskiego baśniopisarza H.Ch Andersena. Od kilku lat w akcji biorą udział biblioteki z różnych krajów organizując całonocne imprezy dla dzieci. Głównym celem akcji jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w dzieciach potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania.
W piątkowy wieczór 13 kwietnia na 14 kwietnia nasza Biblioteka tętniła życiem do późnych godzin nocnych, wtedy można zobaczyć niecodzienny widok, jak grupa 30 dzieci z plecakami, śpiworami, kocami i karimatami przybywa, aby wziąć udział w jedenastej „NOCY Z ANDERSENEM”.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 19.00 powitaniem wszystkich miłych gości przez panią dyrektor Joannę Brzezinę, która życzyła dzieciom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Zaproszenie na Noc z Andresenem, której przewodnim tematem był „LOT W PRZESTWORZACH” przyjęli: Anna Jonczyk-Drzymała - wiceburmistrz, Gabriel Podbioł - przewodniczący Rady Miasta oraz Czesława Włuka - przedstawiciel Rady Kobiet.
W tematykę lotnictwa uczestników wprowadził pasjonat samolotów i fotografii Tadeusz Popardowski pokazem slajdów i pogawędką. Wszystkie dzieci były pod ogromnym wrażeniem w czasie oglądania przygotowanej prezentacji.
Po pokazie pojawił się nasz honorowy gość H.CH. Andersen (Piotr Pasiak), którego wszyscy przywitali tortem i uroczystym odśpiewaniem „Sto lat”. Dzieci przygotowały dla solenizanta przepiękne kartki urodzinowe, najładniejszą wykonał Dawid Grządziel a Amelia Augustyn napisała na tę okazję wiersz.

Następnie po podpisaniu kontraktu przyszła kolej na konkursy i zabawy, w których należało się wykazać nie tylko znajomością baśni, ale także zręcznością, inteligencją, sprytem oraz kreatywnością i inwencją twórczą. Najlepsza okazała się grupa Niebieskich: Grzegorz W., Weronika W., Dawid G., Zuzanna S., Maksymilian L., Lena N. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz drobne upominki, a zwycięska drużyna nagrody książkowe.
A potem… nadszedł czas na odpoczynek, na który młodzi poszukiwacze przygód udali się do Muzeum im. E. Stein, gdzie pełna wrażeń noc zakończyła się seansem filmowym.
Noc z Andersenem, jak co roku okazała się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Z niec­ierp­liwo­ścią­ czekamy i jednocześnie zapraszamy za rok.