Rodzaj wydarzenia

literackie

Lokalizacja

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1
WYDARZENIE
2018-5-17
T18:00
10.05.2018Salon Literacki. Wieczór autorski Jerzego Fedorowicza
[awatar]
Biblioteka Kraków

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wieczór autorski Jerzego Fedorowicza z udziałem prof. Jerzego Treli.

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie im. St. Wyspiańskiego (kiedyś: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie) to uczelnia legendarna, a rocznik ’69 był wyjątkowy. Spośród jego absolwentów sześciu zostało dyrektorami teatrów: Jerzy Fedorowicz, Mikołaj Grabowski, Adam Kopciuszewski, Rudolf Moliński, Janusz Szydłowski, Henryk Talar. Z kolei inni, jak: Andrzej Bogusz, Marian Dziędziel, Zygmunt Józefczak, Teresa Marczewska, Urszula Popiel, Adam Sadzik, Leszek Teleszyński, Jerzy Trela, Maja Wiśniowska i Wiesław Wójcik to dziś znakomici, uznani aktorzy. Kształtowali współczesny polski teatr, będąc nauczycielami pokolenia, które dziś odgrywa w nim główną rolę. Teatr to dla nich więcej niż praca. To ich życie. Postanowienie, by zostać aktorem, u wielu pojawiło się już dzieciństwie. W tamtych latach droga na scenę wiodła przez szkołę teatralną. Jedni weszli w jej progi płynnym tanecznym krokiem, inni pokonując po drodze bariery nie tylko własnych i słabości. Progi szkoły opuszczali z dyplomem w ręku i nadzieją, że świat pozna i doceni ich talent. Ale jak go do tego przekonać?
Na czym polega praca z aktorem? Jaką cenę płaci się za uprawianie tego zawodu, w którym wchodząc na scenie w inną postać, przez dwie godziny żyje się cudzymi emocjami? Ile w tym radości i satysfakcji, a ile rozczarowań?

O to, jak ułożyło się ich życie zawodowe i prywatne, absolwentów rocznika ’69 krakowskiej PWST pyta jeden z nich – Jerzy Fedorowicz, aktor, reżyser, poeta, parl­amen­tarz­ysta­.

FB

Jerzy Fedorowicz.jpg


Jerzy Fedorowicz.jpg Jerzy Fedorowicz
jpg, 125 KiB, 1200x628
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo