14.05.2018Ogólnopolski Konkurs Literacki o "Rubinową Hortensję"

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika ogłasza XLVIII Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję”

Celem konkursu jest pobudzenie wrażliwości i aktywności twórczej, promocja poezji, integracja środowisk literackich, rozbudzenie zainteresowania poezją, popularyzacja współczesnej poezji. W konkursie mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie będące członkami stowarzyszeń pisarzy, jak i niezrzeszone.

Na zgłoszenia czekamy do 3 sierpnia 2018 r. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie.

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Do turnieju w Piotrkowskim Domu Kultury przystąpiło 13. poetów z Łodzi i okolic, w tym również z Piotrkowa. Pierwszą nagrodę i upominek w postaci „Głowy Wawelskiej” otrzymał poeta Andrzej Biskupski, dziś ceniony krytyk literacki.

Piotrkowski Turniej Jednego Wiersza zapoczątkował Ogólnopolski Konkurs o „Rubinową Hortensję”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim jest organizatorem "Rubinowej Hortensji" od 2014 r.

regulamin.pdf regulamin
pdf, 386 KiB