21.05.2018XV Ogólnopolski Tygodzień Bibliotek - relacja

Podczas Tygodnia Bibliotek odwiedzili nas uczniowie Szkół Podstawowych klas 1-3, którzy włączyli się w akcję Zbiórki Książek dla DPS oraz Zaczytani.org. Przygotowali zakładki do książek dla podopiecznych DPS oraz kartki z życzeniami zdrowia dla pacjentów szpitali.
Dzieci bardzo kreatywnie podeszły do zadania, przygotowane zakładki głównie przedstawiały zwierzątka oraz postaci z bajek, były przy tym bardzo wesołe i kolorowe. Na kartkach widniały kwiatki, serduszka, uśmiechnięte buźki, zwierzątka z origami i wiele innych elementów zdobiących, a w środku moc życzeń niosących otuchę i radość.
Po skończonej pracy plastycznej mali goście mieli okazję poznać zasady działania biblioteki oraz zwiedzić jej labirynty. Dzieci również podzieliły się swoimi książkami przekazując je na akcje. Wszystkim dzieciom w imieniu podopiecznych DPS oraz pacjentów szpitali dziękujemy.
W poniedziałek Pani Małgorzata Swędrowska w trakcie spotkania Do)wolność czytania z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: interesujące lektury i czytanie wrażeniowe w przedszkolu i w szkole – zaprezentowała ciekawe pozycje książkowe. Wskazała na znaczenie odpowiedniej aranżacji przestrzeni, umiejscowienia dzieci, wspólnego otwierania książki za pomocą hasła (piosenki, zagadki), opowiadaniu przy jednoczesnym ukazywaniu ilustracji, pracy z rekwizytem, przedłużeniu kontaktu dziecka z tekstem literackim. Zaprezentowała także autorską książkę: Elementarza w podskokach, uczestnikom przekazała scenariuszem do pracy z nim.
Kolejnego dnia, podczas seminarium, prelegentki dr hab. Natalia Walter i dr Agnieszka Iwanicka zwróciły uwagę na znaczenie multimediów w edukacji. Uznały, że Internet to dobra przestrzeń edukacyjna nie tylko do wytwarzania materiałów dydaktycznych, ale także do wspomagania edukacji szkolnej i pozaszkolnej. Stwierdziły, że edukacja pozaszkolna jest bardziej otwarta niż tradycyjna, łatwiej można poddać ją modyfikacji, dlatego jest atrakcyjna dla młodych ludzi. Zapoznały uczestników z wybranymi technologiami Web 2.0 jak portale społecznościowe, blogi i vlogi edukacyjne, wiki, serwisy wymiany multimediów, aplikacje internetowe przydatne w codziennej pracy nauczyciela. Spotkanie połączone było z promocją książek: Edukacyjne i społeczne wyzwania rzeczywistości cyfrowej, Zanurzeni w mediach. Konteksty edukacji medialnej oraz Internetowe wsparcie społeczne. Studium socj­oped­agog­iczn­e.
W maju prze­prow­adzi­liśm­y także 2 zbiórki książek – dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu (zebraliśmy ponad 100 publikacji) oraz dla dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w szpitalach we współpracy z Fundacją Zaczytani.org
Ponadto, tradycyjnie jak co roku czytelnicy mogli wziąć udział w quizie o bibliotece oraz zyskać przywilej wypożyczania większej ilości książek.
Dziękujemy wszystkim naszym Gościom za zainteresowanie i skorzystanie z naszej oferty.

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Poznań PBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo