22.05.2018Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze

Biblioteka Kraków jest partnerem inaugurowanego w maju projektu „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję spotkać ulubionych autorów i wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz konkursach z nagrodami.

Przewidziano też inne wydarzenia m.in. przejazd przez Kraków Literackim Tramwajem (7 i 8 maja), w którym wraz z zaproszonymi artystami, miłośnicy książki przeniosą się w świat krakowskich legend i baśni; swoich fanów od lat ma także Noc Bibliotek. W ramach projektu zajęcia animacyjne poprowadzą aktorzy Teatru Otwartego. Amatorzy fotografii będą mieli szansę wziąć udział w konkursie fotograficznym „Zaczytana Małopolska”, a rysownicy w konkursie na małą formę komiksową „Tajemnicza Małopolska”.

Najbardziej oczekiwane są spotkania z pisarzami. W maju w ramach akcji w obu bibliotekach gościć będą: Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Barbara Kosmowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Arlena Witt, a w czerwcu Katarzyna Bonda. W ramach projektu odbędą się również warsztaty zaplanowane w Bibliotece Kraków i WBP w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Zajęcia warsztatowe poprowadzą m.in. Łukasz Orbitowski, Tomasz Samojlik, Paulina Milewska i Monika Filipowicz.

Trudne pytania na temat czytelnictwa zadawał będzie w Artetece WBP, podczas otwartej debaty pt. „Młodzież czyta!?”, Łukasz Wojtusik wraz z panelistami – Zofią Karaszewską, Grzegorzem Leszczyńskim i Joanną Rzońcą.

Projekt „Fantastyczny Kraków” przewiduje też zakup książek, czytników, gier planszowych i audiobooków, dzięki któremu biblioteki publiczne w Krakowie znacząco poszerzą swoje kolekcje.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa i Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski. Patronat medialny sprawują: TVP3 Kraków i portal Czasdzieci.pl. Projekt finansowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

📃program na czerwiec

📚 Warsztaty komiksowe z Tomaszem Samojlikiem