Rodzaj wydarzenia

2018-6-21
20.06.2018Salon Literacki. Spotkanie z prof. Wojciechem Ligęzą
Biblioteka Kraków

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na spotkanie z prof. Wojciechem Ligęzą. Spotkanie poprowadzi prof. Łukasz Tischner.

Prof. Wojciech Ligęza – historyk literatury, krytyk, eseista, profesor tytularny, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fragment posłowia do książki: Łukasz Tischner
Wojciech Ligęza empatycznie komentuje wiersze i prozę kilkudziesięciu pisarzy starszego i młodszego pokolenia, tych utytułowanych, i tych, którzy dopiero wchodzą do świata literatury lub nie zdobyli wielkiego rozgłosu.
Pomieszczone w książce „Nieoczywistość. Posłowia, wstępy, szkice” dowodzą niezbicie, że Wojciech Ligęza jest głęboko osadzony w zobowiązującej tradycji krakowskiej szkoły krytyki. Najbliżsi są mu chyba Jerzy Kwiatkowski i Jan Błoński, autorzy, którzy romansowali z tekstami, i brali sobie do serca receptę Gombrowicza: „Tak piszcie, żeby było wiadomo po przeczytaniu, czy pisał blondyn, czy brunet!”. Pisanie Wojciecha Ligęzy ciąży ku esejowi, bo używa pięknej i giętkiej polszczyzny, potrafi celnie problematyzować komentowaną twórczość, osadzić ją w nadzwyczaj bogatym erudycyjnym kontekście, a wreszcie dyskretnie ujawnić własne ja (jednak brunet!). Pod pozorem eseistycznego rozwichrzenia znajdujemy jednak wyborne rzemiosło i intelektualną dyscyplinę.

Książka przynosi wielobarwny portret krakowskiego życia literackiego (choć zdarzają się tu szkice o autorach, którzy w Krakowie bywali tylko przejazdem), tym cenniejszy, że pisany na bieżąco w ciągu wielu lat, bez uogólniającego dystansu. „Nieoczywistość” jest jednak przede wszystkim nieocenionym vademecum, wprowadzającym w trudne rzemiosło czytania i wartościowania współczesnej literatury.

Krakowska Książka Miesiąca.jpg

Krakowska Książka Miesiąca.jpg Krakowska Książka Miesiąca