20.06.2018Popołudnie w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wylatowie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wylatowie – uczestnicy koła zainteresowań przy bibliotece szkolnej i laureaci konkursów bibliotecznych organizowanych przez bibliotekę szkolną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie filię w Wylatowie – wzięli udział w „Popołudniu w bibliotece”. Akcja została zorganizowana po raz szósty, po dwóch latach przerwy.

Na początku spotkania uczniowie wraz z opiekunkami zgromadzili się w świetlicy szkolnej i wspólnie przygotowywali posiłek. Następnie zasiedli do „lunchu”. Po posiłku dzieci zostały zapoznane z fragmentem książki dostępnej on-line pt. „Podręcznik detektywa” (wydaw. Zielona Sowa). Później zostały poczynione przygotowania do gry bibliotecznej pod hasłem: „I ty możesz zostać detektywem” – uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i poznali informacje dotyczące zasad zabawy. Każda grupa otrzymała pakiet zadań dla grupy przeciwnej przygotowanych do zawieszenia i ukrycia oraz mapki szkoły. Na mapkach każda z grup zaznaczała miejsce ukrywania zadań, następnie odbyła się wymiana mapek między grupami i rozpoczęcie gry bibliotecznej.

1.jpg

Zadaniem każdej z grup było odnalezienie i rozwiązanie zadań wśród których znajdowały się ślady jakie pozostawił po sobie przestępca. Drużyny mogły dopasować znalezione ślady do odnalezionych w trakcie gry listów gończych i w ten sposób odkryć tożsamość przestępcy. Wśród śladów był również tajny kod, który posłużył do odszyfrowania wiadomości, a ta zaprowadziła drużyny do biblioteki, gdzie w oznaczonych kartonach odnaleziono ukryty przez przestępcę łup. Wśród zadań do rozwiązania były: mapa, wykreślanka, łamigłówki logiczne, zadania związane z książkami, labirynt, zadania praktyczne (m.in. opatrywanie rany).

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Na zakończenie zmagań uczestnicy podzielili się znalezionym łupem. Wszyscy wspólnie udali się do świetlicy szkolnej i otrzymali zakładki oraz odznaki super detektywa. Odbyło się tam pożegnanie i podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

5.jpg

1.jpg 1