20.12.2013Podsumowanie XVII edycji konkursu na Własnoręcznie Wykonaną Szopkę Bożonarodzeniową

11 grudnia br. w Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, został uroczyście podsumowany konkurs na ”Własnoręcznie Wykonaną Szopkę Bożo­naro­dzen­iową­”.
Była to już siedemnasta edycja konkursu, który każdego roku cieszy się dużym zain­tere­sowa­niem­. Jego celem jest pielęgnowanie polskich tradycji i obrzędów, które wiążą się ze świętami Bożego Narodzenia oraz zachęcenie do działań twórczych dzieci, młodzież i dorosłych.
W tym roku na konkurs wpłynęły 43 szopki, wykonane przez 346 uczestników. Prace nadesłano z gmin: Miejska Górka, Jutrosin, Rawicz i Krobia. Szopki oceniane były w kategoriach prac wykonanych indywidualnie lub zbiorowo przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, osoby dorosłe oraz rodziny. Szopki oceniała komisja w składzie: Izabela Topczewska – artysta plastyk z Pracowni Plastycznej TOP – GRAF w Święciechowie oraz Izabela Domaniecka – plastyk z Rawicza.
W imprezie podsumowującej konkurs udział wzięli uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście m.in. burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak, który objął patronat honorowy nad konkursem, wice­prze­wodn­iczą­ca Rady Miejskiej Barbara Szewczyk, sekretarz Adam Bandura, radne Rady Miejskiej Maria Janiak, Wiesława Nowakowska, Barbara Walkowiak i Danuta Skupin, przewodniczący Rady Osiedla Marian Rapior, ksiądz Artur Biegański, dyrektorzy szkół, przedszkoli oraz sponsorzy.
W świąteczny nastrój wprowadził zebranych program poetycko – muzyczny nawiązujący do tradycji bożo­naro­dzen­iowy­ch, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Gostkowie pod kierunkiem pań: Iwony Szymankiewicz i Marzeny Szafrańskiej. Tradycyjnie każdy mógł skosztować ciast świątecznych przygotowanych przez Klub Seniora w Miejskiej Górce, Koła Gospodyń Wiejskich w Dłoni, Gostkowie, Oczkowicach, Konarach, Miejskiej Górce, Niemarzynie, Roszkowie, Sobiałkowie oraz Stowarzyszenie „Żyjmy z Humorem” w Miejskiej Górce.
Uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez sponsorów wręczali: burmistrz Karol Skrzypczak, wice­prze­wodn­iczą­ca Rady Miejskiej Barbara Szewczyk, Marek Stach dyrektor OKSiAL oraz przedstawiciele sponsorów Andrzej Bohm, Jolanta Rydzyńska, Wiesława Nowakowska Danuta Skupin.
Wszystkie szopki zostaną zaprezentowane na wystawie w kościele parafialnym w M.Górce.
Sponsorzy konkursu:
Fundacja PKM DUDA im. Maksymiliana Duda w Grąbkowie, Bank Spółdzielczy we Wschowie, Prze­dsię­bior­stwo­ Wielobranżowe RYMET Romana Rydzyńskiego, Zakład Ślusarski Andrzeja Böhma w Miejskiej Górce, Piekarnia Wiesławy Nowakowskiej w Sobiałkowie, Danuta Skupin z Dąbrowy.

Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

w kategorii – szkoła podstawowa uczniowie klas 1 – 3 (prace zbiorowe)
Dwie równorzędne nagrody:
kl. III – Szkoła Podstawowa w Nieparcie Zespół Szkół w Gostkowie - wychowawca: Anita Kwiatkowska, klasa III a - integracyjna – Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce – wychowawcy: Małgorzata Kędzia, Jolanta Matecka

w kategorii – szkoła podstawowa uczniowie klas 4 – 6 (prace indywidualne)
Wyróżnienie: Marcin Knychała - Sobiałkowo

w kategorii gimnazja (prace indywidualne)
Cztery równorzędne nagrody : Konrad Basiński - Sobiałkowo, Stefania Jankowiak - Gostkowo, Kacper Kusztelak - Konary, Patryk Naskręt – Rawicz

w kategorii dorośli prace indywidualne
I nagroda: Stanisław Panek - Niemarzyn, II nagroda Sylwia Seniuta - M. Górka oraz Donata Wawrzy-niak – Roszkowo

w kategorii szopki rodzinne
I nagroda - rodzina Mikołaja, Gabrieli Henryka Nogałów z Miejskiej Górki
Dwa wyróżnienia przyznano rodzinom: Agnieszki, Jarosława, Pawła, Bartosza Jańczaków a M. Górki
oraz rodzinie Michaliny, Aldony Szablickich, Elwiry, Lucynie, Jackowi Andrzejewskim z Konar.

W konkursie udział wzięli również:
Oddział Przedszkolny 5-6 latków przy Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce - wychowawca: Elżbieta Mikołajczak
Oddział Przedszkolny 3-4 latków przy Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce – wychowawca: Dorota Skrzypczak- Zelek, Anna Jagła
Przedszkole w Miejskiej Górce - Oddział 4 w Niemarzynie „Kubisie” - wychowawca: Julita Śmigielska
Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce - wychowawca: Anna Ptak
Oddział „0” c przy Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce- wychowawca: Maria Burzyńska
Grupa 3 latków „Smerfy” – Przedszkole Niepubliczne TUPTUP w Miejskiej Górce – wychowawcy: Lidia Majewska, Judyta Robakowska
Przedszkole w Miejskiej Górce – Oddział „Kangurki” – wychowawcy: Irena Heinze, Ewa Stelmach
Warsztaty Terapii Zajęciowej – praca zbiorowa – Miłosz Kapała, Hanna Dąbiczak, Daria Franciszczak, Tomasz Wawrzyniak, Jolanta Nowak – terapeuta: Maria Krzyżosiak

w kategorii – szkoła podstawowa uczniowie klas 1 – 3 (prace zbiorowe)
Klasa II - Szkoła Podstawowa w Sobiałkowie – wychowawca: Małgorzata Jóźwik
Klasa II c – Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce – wychowawca: Dorota Malcherek