21.08.2018Mogileńska książnica otrzymała dofinansowanie z MKiDN na zadanie "Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece"

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie rozpoczęła w sierpniu realizację zadania „Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece”, na które otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie realizowane w ramach programu Promocja Czytelnictwa ma na celu promować literaturę i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz kształtować i rozwijać wśród najmłodszych nawyki czytelnicze. Zadaniu patronować będą: twórczość J. Brzechwy i związana z nią twórczość J. M. Szancera.

Przygotowana zostanie wystawa książek J. Brzechwy z ilustracjami J. M. Szancera, pochodzących ze zbiorów Oddziału Dla Dzieci. W ramach akcji głośnego czytania dzieci z mogileńskich przedszkoli wysłuchają w „Kąciku Malucha” głośno odczytywanych przez członków UTW utworów J. Brzechwy.

Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w lekcjach bibliotecznych, podczas których będą brały udział w grach i zabawach związanych z utworami J. Brzechwy, poznają różne typy książek i ich budowę oraz spotkają się z księgarzem, który opowie o swojej pracy.

Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wezmą udział w zajęciach literacko-plastyczno-teatralnych, podczas których wykonają pacynki przedstawiające wybranych bohaterów utworów J. Brzechwy, przedstawią teatrzyk i obejrzą jego nagranie.

W październiku młodzież weźmie udział w konkursie grafiki komputerowej pt. „Wspominam z dzieciństwa”. W holu biblioteki nastąpi otwarcie wystawy prac. Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach plastycznych. Poprowadzi je instruktor z MDK – Sylwia Stręk. Dzieci ze szkół podstawowych wezmą również udział w spotkaniach autorskich-warsztatach ilustratorskich z ilustratorką Joanną Rusinek. Zakończeniem zadania będą październikowe wystawy: powarsztatowa i pokonkursowa.

Zakończeniem zadania będą październikowe wystawy: powarsztatowa i pokonkursowa.

Ministerstwo Kultury.jpg

Ministerstwo Kultury.jpg Ministerstwo Kultury