27.08.2018„Narodowe Czytanie” z Biblioteką Kraków Biblioteka Kraków

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku 8 września w całej Polsce odczytywane będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz utwory nawiązujące do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród czytających „Przedwiośnie” znajdą się aktorzy, czytelnicy Biblioteki Kraków, przedstawiciele świata nauki, sztuki i kultury, urzędów oraz Rady Miasta Krakowa.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzec­zypo­spol­itej­. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

8 WRZEŚNIA | GODZ. 11:00

Scena przed Nowohuckim Centrum Kultury | al. Jana Pawła II 232

„Narodowe Czytanie” rozpocznie symboliczny przejazd Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pod dowództwem Henryka Bugajskiego. Wydarzenie uświetnią aktorzy Teatru Ludowego, a poprowadzi je Tomasz Schimscheine

8 WRZEŚNIA | GODZ. 13.00

Scena przed budynkiem dworca PKP | pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Na godzinę 13.00 zapraszamy na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie artystyczną oprawę wydarzenia zapewnią aktorzy, wśród nich Jerzy Trela oraz Chór I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie i Chór Absolwentów I LO w Krakowie KANON pod dyrygenturą Ryszarda Źróbka. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jędrysek.
Dla dzieci przygotowana zostanie strefa zabawy z możliwością układania modeli z klocków.

„Narodowe Czytanie” organizowane jest we współpracy z Nowohuckim Centrum Kultury, Teatrem Ludowym, History Land, Muzeum Historii Fotografii, Galerią Krakowską, Creative Croup 303, Zespołem Szkół Ogól­noks­ztał­cący­ch nr 12 im. Stefana Żeromskiego oraz Szkołą Podstawową nr 88 im. Stefana Żeromskiego.

Projekt jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Miasta Krakowa.

Zapraszamy do wspólnej lektury!

Narodowe Czytanie.png

Narodowe Czytanie.png Narodowe Czytanie