11.09.2018Narodowe Czytanie -,,Przedwiośnie''

Przedsięwzięcie mające na celu promocję czytelnictwa odbywa się co roku, a zapoczątkowane zostało w 2012 roku przez byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Akcji nadal patronuje para prezydencka. W przypadku tegorocznej edycji prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby czytane było ,,Przedwiośnie’’ Stefana Żeromskiego. Książka opowiadająca o początkach niepodległego państwa polskiego po okresie zaborów, była idealnym wyborem na przypadające w tym roku 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu we współpracy z miejscową Szkołą Podstawową przyłączyła się w dniu 10 września do ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie’’. Na spotkanie w bibliotece przybyli uczniowie klas VII, VIII i gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Po zapoznaniu uczniów z głównymi celami ,,Narodowego Czytania’’ oraz po krótkiej prelekcji na temat genezy, treści i znaczenia polecanej lektury, przystąpiono do głośnego czytania wybranych fragmentów powieści. W role lektorów wcielili się uczniowie i zadbali o interesujące interpretacje prezentowanych tekstów. Słuchacze, ich szkolni koledzy, docenili to gromkimi brawami. Po spotkaniu, każdy mógł skorzystać z ostemplowania swoich egzemplarzy książek, okolicznościową pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta.

n5.jpg n5
n6.jpg n6