27.09.2018Konferencja naukowa- Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski : 9-10 października 2018

Biblioteka Kraków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa organizuje dwudniową konferencję naukową pt.: „Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski”, której celem jest ukazanie wkładu społeczności ormiańskiej w polskie dziedzictwo kulturowe. Wskazanie na jej zasługi dla polskiej historii, kultury i gospodarki, popularyzacja wiedzy o mniejszości ormiańskiej, a także wskazanie, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, wyjątkowej postawy Ormian względem Polski.

Poza dwudniową sesją naukową, planowana jest również publikacja tomu poko­nfer­ency­jneg­o oraz prezentacja czasowej wystawy „Ormianie Semper Fidelis – w drodze ku niepodległości”, udostępnionej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, ukazującej historię polskich Ormian od przybycia do Lwowa, aż po współczesną ich działalność na terenie Rzeczpospolitej. Dużą część wystawy stanowią biogramy sylwetek słynnych Ormian Polskich – znamienitych artystów, pisarzy, duchownych, naukowców, a przede wszystkim wielkich patriotów.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali pracownicy naukowi – wybitni specjaliści, zajmujący się tematyką społeczności ormiańskiej. Będą też obecni: Edgar Ghazaryan, Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Kaspar Karampetian, prezydent organizacji European Armenian Federation for Justice and Democracy, reprezentującej sprawy Armenii przy Parlamencie Europejskim oraz prof. Ara Sayegh, prezes Ormiańskiego Komitetu Narodowego Polski.

PROGRAM KONFERENCJI
9-10 PAŹDZIERNIKA 2018

9 października | 14.00-17.30 | Sala Obrad Rady Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4
Moderator: dr Stanisław Dziedzic – Dyrektor Biblioteki Kraków; powitanie gości

14.00-14.10
Prezydent Miasta Krakowa, prof. dr hab. Jacek Majchrowski – inauguracja konferencji

14.10-14.20
Wystąpienie Jego Ekscelencji Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, Edgara Ghazaryana

14.20-14.30
Wystąpienia Patronów Honorowych

14.30-15.00
Dr hab. Andrzej A. Zięba: „Przemiany tożsamości narodowej Ormian w dobie walk o niepodległość Polski, schyłek XVIII – połowa XX wieku”

15.00-15.30
Prof. dr hab. Krzysztof Stopka: „Żołnierski etos Ormian w dawnej Polsce (XIV-XVIII wiek)”

15.30-16.00
Przerwa kawowa

16.00-16.30
Dr Stanisław Dziedzic: „Arcybiskup Józef Teodorowicz a sprawa niepodległości Polski”

16.30-17.00
Prof. dr hab. Franciszek Ziejka: „Karol Antoniewicz – przedziwne losy lwowskiego Ormianina – Polaka”

17.00-17.30
Dyskusja

10 października | 10.00 – 14.30 | Sala Fontany Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” Biblioteki Kraków, ul. Szczepańska 1 Moderator: Janusz Paluch

10.00-10.30
Prof. George A. Bournoutian: „The Emergence of the Present-day Armenian State”

10.30-11.00
Andrzej Krzeczunowicz: „Kornel Krzeczunowicz – wkład w niepodległą Polskę”

11.00-11.30
Monika Agopsowicz: „O, kochana Ojczyzno, jako żeś zniszczona! Ormiańscy wygnańcy z Kamieńca 1673 roku wobec Polski”

11.30-12.00
Przerwa kawowa

12.00-12.30
Prof. dr hab. Krzysztof Dybciak: „Patriotyczne przestrzenie w twórczości Zbigniewa Herberta”

12.30-13.00
Dr hab. Ewa Danowska: „Wiadomości o polskich Ormianach ze zbiorów rękopiśmiennych Biblioteki Narodowej, PAN i PAU w Krakowie”

13.00-13.30
Krzysztof Stefanowicz: „Kajetan Stefanowicz – żołnierz i artysta”

13.30-14.00
Dr Tadeusz Skoczek: „Dawid Abrahamowicz jako przedstawiciel ugrupowania Podolaków i jego służba dla Polski”

14.00-14.30
Dyskusja

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa Ormianie Semper Fidelis – w drodze ku niepodległości, udostępniona przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

9 PAŹDZIERNIKA godz. 12.00 – uroczyste otwarcie wystawy w Sali Obrad w budynku dawnego Magistratu Podgórskiego przy Rynku Podgórskim 1. Ekspozycję będzie można oglądać w tym miejscu do 11 października 2018.

12–21 PAŹDZIERNIKA wystawę będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 62.

Projekt jest realizowany przez Bibliotekę Kraków w partnerstwie z Urzędem Miasta Krakowa i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wspó­łorg­aniz­ator­ konferencji: Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.
Patronat: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.