02.10.2018Audio-Video-Sfera. Multimedialna noc w Bibliotece

12 października br., o godz. 19.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie startujemy z niezwykłą, pełną wrażeń, wiel­opok­olen­iową­ propozycją - multimedialną nocą. Wydarzenie zorganizowane zostanie w związku z realizacją projektu „Od Biblioteki Malucha do Audio-Video-Sfery”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Nowoczesne technologie wkradły się niepostrzeżenie do naszego życia i zawładnęły niemal każdą jego sferą. Nawet bastion tradycji i kultury, jakim jest książnica, uległ ogromnej sile możliwości oferowanych przez współczesną naukę. Oczywiście wszystko to z poszanowaniem tego, co dla nas bibliotekarzy najcenniejsze, czyli słowa pisanego. Zmieniają się nośniki, szybkość zapisu i przekazu tekstów - zyskuje na tym literatura, ale także, a może przede wszystkim, coraz większa dostępność dzieł korzystnie wpływa na komfort pełnego uczestniczenia czytelników w życiu kulturalnym, tworząc pomost między sztuką a odbiorcami, niwelujący ewentualne bariery i ograniczenia.
Wieczorno-nocne spotkanie pozwoli nam, w nieco innej formie niż zazwyczaj, zaprezentować spektrum nowym możliwości, które pojawiły się w naszej ofercie za sprawą pozyskanych środków. Wspomnimy również o propozycjach, które już wpisały się w harmonogram bibliotecznych usług i inicjatyw.
Jesteśmy przekonani, że w programie tej wyjątkowej bibliotecznej nocy każdy znajdzie coś dla siebie.
Przygotowane zostały m.in. następujące atrakcje:
• Występ duetu Marzena Rendak & Piotr Laska /studentów Akademii Muzycznej w Katowicach/
• O nośnikach muzycznych. Prezentacja płyt winylowych, gramofonu, mikroskopu świetlnego – zajęcia praktyczne /prowadzenie: dr Inż. Bogusław Ziębowicz z Politechniki Śląskiej/
• Akademia Młodego Konstruktora, Technologa, Programisty - warsztaty dla dzieci i młodzieży /prezentacja klocków i gier m.in. Boffin 750 - Firma Aktin/
• Prezentacja multimedialnych sprzętów w tym studia nagrań, programów i baz /czytniki e-booków, czytaki, tablety, Legimi, IBUK Libra, Academica, Polona/
• Zajęcia przy użyciu LEGO Mindstorms oraz robotów Photon EDU
• Gry i zabawy z Laser House
• X-Box
• Gry planszowe
• „Jaworzno – historie nieco zapomniane c.d.” – wystawa fotografii Jakuba Kaszuby i Krzysztofa Sowy
• Mini LAN Party – turniej gier komputerowych
• Magiczny Dywan – zabawy edukacyjne, prezentacja możliwości zastosowania