08.10.2018Wyróżnienie dla Filii 56 w akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”

Filia 56 (os. Zgody 7) otrzymała wyróżnienie w VIII edycji akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Wyniki plebiscytu poznaliśmy dziś podczas podczas gali w Operze Krakowskiej.

Filia nr 56 znajduje się w centralnym miejscu Nowej Huty, w pobliżu Parku Ratuszowego. Dwupoziomowa Filia została wyremontowana w 2016 r. zgodnie z nowoczesnymi standardami obowiązującymi w bibliotekach publicznych, z zachowaniem jednak lokalnych tradycji. W dolnej przestrzeni znajduje się przestronna wypożyczalnia ze stanowiskami komputerowymi dla czytelników (w tym jedno stanowisko dla osób starszych i z niep­ełno­spra­wnoś­cią wyposażone w kontrastową klawiaturę oraz program udźwiękawiający) oraz kącik prasowy z wygodnymi fotelami. Na piętrze zajmuje się czytelnia z księgozbiorem popu­larn­onau­kowy­m udostępnianym na miejscu oraz stolikami, przy których odbywają się zajęcia dla seniorów.

Oferta dla seniorów w Filii 56 jest różnorodna i dostosowywana do bieżących do ich potrzeb.

• Filia 56 posiada ponad 38 tys. książek, w tym ponad 17 tys. to książki znajdujące się w Oddziale dla Dorosłych.

• Oddział Książki Mówionej – utworzony został z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, które mogą korzystać: ze stanowiska komputerowego dostosowanego do osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią wyposażonego w program udźwiękawiający; pomocy optycznych w postaci lup i linijek powiększających); książek z serii „Duże Litery” wydanych dużym drukiem ułatwiającym czytanie; zbioru audiobooków – obecnie jest to blisko 3 tysiące wol.; odtwarzaczy książek mówionych tzn. Czytak wraz z plikami multimedialnymi zapisanymi w formacie MP3 i Daisy. Osoby posiadające własny Czytak mogą przynieść kartę pamięci do nagrania plików z książkami.

• Usługa „Książka do domu” dedykowana osobom z niep­ełno­spra­wnoś­cią, przewlekle chorym lub starszym. Bibliotekarze dostarczają tym osobom książki do ich miejsca zamieszkania.

• Kącik prasowy –w ofercie znajduje się prasa codzienna, miesięczniki i kwartalniki poświęcone m.in. historii, ogrodom, robótkom ręcznym, motoryzacji, podróżom itp.

• Kursy komputerowe – cykl szkoleń z zakresu podstaw obsługi komputera, programów tekstowych i graficznych oraz sprawnego wyszukiwania informacji w sieci.

• „Środek motka” – warsztaty z zakresu szydełkowania, techniki decoupage, origami, malarstwa i innych. Są to spotkania usprawniające umiejętności manualne, a także okazja do spotkania i rozmowy o książkach.

• Prelekcje regionalne i okolicznościowe poświęcone lokalnej historii, ważnym wydarzeniom, podróżom.

• Oferta dla grup zorganizowanych to przede wszystkim prelekcje i warsztaty literackie dla członków Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej.

• Wystawy – Filia nr 56 jest otwarta na działalność artystyczną twórców niep­rofe­sjon­alny­ch, w witrynach okiennych przygotowywane są wystawy tematyczne np. członków Polskiego Związku Głuchych.