11.10.2018WYSTAWA NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie – filia w Gębicach oraz Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gębicach włączając się w trwające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszają do obejrzenia wystawy pt.: „Armia Błękitna w walkach o niepodległość Polski 1917-1920”.
Wystawę usytuowaną w szkolnym holu, będzie można oglądać od 10 do 22 października 2018 r.
Stanowi ona fragment większej całości. Cała ekspozycja zostanie zaprezentowana w MBP w Mogilnie w listopadzie br. Materiały graficzne w postaci wiel­kofo­rmat­owyc­h plansz zostały opracowane w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Błękitna Armia jak ją nazywano ze względu na kolor mundurów, od jesieni 1918 roku miała status armii samodzielnej, a jej naczelnym wodzem był generał Józef Haller, który jest patronem jednej z mogileńskich ulic i w grudniu 1919 r. przeprowadził w Mogilnie inspekcję stacjonującej w mieście polskiej jednostki wojskowej. Okazuje się, że także mieszkaniec naszego regionu walczył w szeregach armii Hallera, był nim – Edmund Saja, którego prochy spoczywają na cmentarzu w Gębicach.

Niepodległość.jpg

Niepodległość1.jpg