27.10.2018„Podróże literackie” - 32 spotkania autorskie - 1294 uczestników

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zakończyła realizację projektu „Podróże literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki – organizując 32 spotkania autorskie, które swoim zasięgiem objęły biblioteki publiczne w powiecie nowosądeckim.
Spotkania odbywały się w dniach od 17 września do 24 października 2018 roku, promowały czytelnictwo i rozwijały wiedzę. Spotkania autorskie to jeden z elementów kształtowania nawyku czytelniczego i miłości do literatury. Rozbudzają wyobraźnię, skłaniają do poznawania świata, otwartości, rozwijania wiary w siebie oraz kreatywności.
Podróżujący Literaci spotkali się z czytelnikami w: Grybowie, Krynicy, Muszynie, Barcicach, Gołkowicach, Chełmcu, Kąclowej, Lipnicy Wielkiej, Łabowej, Obidzy, Łososinie Dolnej, Podegrodziu, Piwnicznej Zdroju, Piątkowej, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Łącku, Tęgoborzy, Żeleźnikowej, Rytrze, Żegiestowie, Łomnicy Zdroju, Przysietnicy, Rożnowie, Stróżach, Kamionce Wielkiej, Miłkowej, Nowej Wsi, Nawojowej, Gostwicy, Krynicy i w Starym Sączu.
Z najmłodszymi czytelnikami spotykały się autorki książek dla dzieci i młodzieży Anna Czerwińska-Rydel, Joanna Krzyżanek i Agnieszka Urbańska, po których książki z przyjemnością sięgają również dorośli czytelnicy.
Dla starszych odbiorców bardzo interesująco o archeologii regionu nowosądeckiego opowiadał Bartłomiej Urbański, archeolog i muzealnik z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, autor wielu artykułów i publikacji dotyczącej historii ukrytej w ziemi. Badacz zamierzchłej przeszłości ziemi sądeckiej.
Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję i pytania, na które autorzy z przyjemnością odpowiadali.
Po zakończeniu każdego spotkania ustawiała się długa kolejka po autografy i dedykacje na książkach oraz na zakładkach, artystycznie wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Gniazdo. Zakładki i długopisy otrzymywali aktywni czytelnicy. Po uczcie duchowej uczestnicy spotkań otrzymali również coś dla ciała, czyli słodycze, soczki oraz cukierki z nadrukiem promującym projekt.
Spotkania zorganizowane były przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego. Końcowym akcentem było pamiątkowe zdjęcie.
Realizowany projekt był wyjątkowy, pokazywał magię słowa pisanego, promował czytanie i udowodnił jak ogromny potencjał drzemie w książkach oraz bibliotekach. Stawiał na uniwersalne wartości, a dzięki otwartej formie trafił do szerokiej grupy odbiorców. Niejednokrotnie wielu uczestnikom spotkań pozwolił na pierwszy kontakt z osobą tworząca książkę.
Spotkania, każde o innej tematyce, przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze, spełniły oczekiwania odbiorców jak i organizatorów czego dowodzą między innymi słowa wypowiedziane przez jednego z uczestników spotkania „To jest mój najlepszy dzień w życiu”.


SAM_3274.jpg SAM_3274
jpg, 6.3 MiB, 5152x3864
SAM_3471.jpg SAM_3471
jpg, 3.2 MiB, 5152x3864
SAM_3632.jpg SAM_3632
jpg, 6.0 MiB, 5152x3864
SAM_3742.jpg SAM_3742
jpg, 6.2 MiB, 5152x3864
Urbański.jpg Urbański
jpg, 504 KiB, 1836x1377
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Stary Sącz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo