20.11.2018„Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”

Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec w ramach oficjalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wzięła udział w konkursie „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!” wspó­łorg­aniz­owan­ym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Egmont.
W jesienny poranek, 16 listopada 2018r. w siedzibie biblioteki, odbyły się warsztaty literacko-plastyczne w których udział wzięły dzieci z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Lipicach wraz z nauczycielami.
100-rocznica odzyskania niepodległości, stała się doskonałą okazją do przypomnienia dzieciom historii Polski i tym razem najwięcej uwagi poświęciliśmy książce pt. „O Zofii, która zbierała kolory.” Angeliki Kuźniak. Dzieci samodzielnie przeczytały na głos książkę, poznały historię życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej, z jakimi przeszkodami musiała w owych czasach zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia.
Wiele frajdy i radości przysporzyła naszym „gościom” zabawa w „Trzy kolory”. Każde z dzieci otrzymało kartkę do przyklejenia w jednym z trzech kolorów (czerwonym, żółtym i niebieskim). Dzieci krążyły po sali do taktów Krakowiaka, kiedy muzyka przestawała grać, dobierały się w pary z osobą, która miała przyklejony inny kolor niż swój. Dzięki tej zabawie dzieci dowiedziały się jak połączyć ze sobą kolory podstawowe, aby powstały z nich kolory pochodne (pomarańczowy, zielony, granatowy).
Kolejną atrakcją była wykreślanka, zadaniem dzieci było odnalezienie na niej nazw kolorów. Następnie w trzech grupach „przelali” te kolory na kartki, dzięki czemu powstały przepiękne siedmiobarwne tęcze.
Za aktywny udział w warsztatach dzieci otrzymały Dyplomy Sukcesu, a na pamiątkę kolorowanki z krakowiakiem i krakowianką.
Fotorelacja - O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej.jpg

DSC04449.jpg DSC04449