21.11.2018Podsumowanie realizacji projektu "Literatura i grafika - inspirujący świat w bibliotece"

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zrealizowała, rozpoczęty w sierpniu 2018 roku, projekt „Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie było realizowane w ramach programu Promocja Czytelnictwa i miało na celu promowanie literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz kształtowanie i rozwijanie wśród najmłodszych nawyków czytelniczych. Przy realizacji biblioteka współpracowała z organizacjami pozarządowymi i instytucjami. Zadaniu patronowały: twórczość Jana Brzechwy i związana z nią twórczość Jana Marcina Szancera.

We wrześniu zaprezentowana została w holu biblioteki wystawa książek Jana Brzechwy z ilustracjami Jana Marcina Szancera, które pochodziły ze zbiorów Oddziału dla Dzieci.

1.jpg

Pod koniec września i w październiku, w ramach akcji głośnego czytania, dzieci z mogileńskich przedszkoli podczas dwóch spotkań wysłuchały głośno odczytywanych przez zaproszonych gości utworów Jana Brzechwy (m. in. „Na straganie”). Ponadto dzieci odgadywały nazwy warzyw, rozwiązywały zagadki, wykonywały kolorowe pieczątki z jarzyn oraz wyklejały i kolorowały puzzle z warzywami.

Głośne czytanie przedszkolakom, 26.10.2018.jpg

Lekcja biblioteczna, 26.09.2018.jpg

Przez cały październik trwał cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów szkół podstawowych z gminy Mogilno (łącznie odbyło się ich jedenaście). Podczas zajęć dzieci z klas I-III szkół podstawowych brały udział w grach i zabawach związanych z utworami Jana Brzechwy (m. in. wykonywały pieczątki z jarzyn, wyklejały i kolorowały obrazki przedstawiające zwierzęta i warzywa, układały puzzle, wykonywały papierowe kukiełki warzyw i zwierząt, tworzyły kolorowe plakaty). Dzieci z klas IV-VII szkół podstawowych poznały różne typy książek i ich budowę na przykładzie "Akademii pana Kleksa" (książka tradycyjna, audiobook, e-book) i spotkały się z księgarzem, który opowiedział o swojej pracy i rodzajach dostępnych w księgarni książek. Podczas zajęć uczniowie m. in. wysłuchali książki odtworzonej przy pomocy Czytaka i wykonali prace plastyczne bawiąc się w kleksografię. Zaproszeni goście m.in. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Mogileńskiej i bibliotekarze odczytywali podczas lekcji przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych wybrane wiersze Jana Brzechwy.

Lecja bibl., 26.10.2018.jpg

W październiku odbyły się dwukrotnie zajęcia literacko-plastyczno-teatralne, podczas których uczniowie klas II szkół podstawowych wykonali kolorowe skarpetkowe pacynki przedstawiające bohaterów utworów Jana Brzechwy, a następnie przedstawili teatrzyk, który został zarejestrowany i zaprezentowany w sali multimedialnej biblioteki.
10 października 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Rusinek, ilustratorką książek. Dwie grupy dzieci (po nie więcej niż 20 osób w grupie) ze szkół podstawowych gminy Mogilno wzięły udział w warsztatach ilustratorskich. Podczas zajęć młodsi wysłuchali wierszy z książki „Kefir w Kairze”, rozmawiali o miastach świata, tworzyli własne budowle i miasta, którym nadawali nazwy, a starsi rozmawiali o osobach sławnych, o książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny” i tworzyli portrety przedstawiające to, kim chcieliby stać się w przyszłości.

Od 17 do 19 października trwał cykl warsztatów plastycznych prowadzonych przez Sylwię Stręk, instruktor Mogileńskiego Domu Kultury. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Mogilno w trzech spotkaniach (uczestniczyło w nich nie więcej niż 10 osób w grupie) tworzyli, przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych (grafika, malarstwo, rzeźbiarstwo), prace inspirowane twórczością Jana Brzechwy. Podczas warsztatów powstały rysunki przedstawiające bohaterów wierszy Brzechwy oraz portrety i rzeźby przedstawiające Ambrożego Kleksa z „Akademii pana Kleksa”.

24 października odbyły się również warsztaty z budowy książki, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie z opiekunem p. Stefanią Barańską. Podczas zajęć uczestnicy wykorzystując jeden arkusz papieru uczyli się tworzyć i składać miniaturowe książki, a także wykonywali kolorowe okładki mini-książek i ozdabiali ich kartki.

Również w październiku młodzież ze starszych klas szkół podstawowych i z gimnazjów z gminy Mogilno miała możliwość wzięcia udziału w konkursie grafiki komputerowej pt. „Wspominam z dzieciństwa”. Na konkurs zgłoszonych zostało 6 prac w kategorii szkół podstawowych. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, którzy otrzymali nagrody podczas otwarcia wystawy prac konkursowych w holu biblioteki.

Na zakończenie zadania w holu biblioteki została otwarta wystawa powarsztatowa, którą do końca października mogli podziwiać wszyscy zainteresowani, a także czytelnicy i zwiedzający.

Wystawy powarsztatowe i pokonkursowa.jpg

We wszystkich organizowanych przez bibliotekę w ramach projektu działaniach, wliczając uczestników zajęć, lekcji, konkursu, warsztatów i zwiedzających wystawy, wzięło udział ok. 400 odbiorców. Łącznie odbyły się: dwa spotkania autorskie-warsztaty ilustratorskie, trzy warsztaty plastyczne, po dwa spotkania z głośnym czytaniem przedszkolakom i zajęcia literacko-plastyczno-teatralne, jedenaście lekcji bibliotecznych, konkurs grafiki komputerowej, warsztaty z budowy książki oraz trzy wystawy: książek, powarsztatowa i pokonkursowa.

„Literatura i grafika – inspirujący świat
w bibliotece”
zadanie dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


1.jpg 1
jpg, 165 KiB, 1600x1067
Lekcja biblioteczna, 26.09.2018.jpg Lekcja biblioteczna, 26.09.2018
jpg, 213 KiB, 1600x1067
Lecja bibl., 26.10.2018.jpg Lecja bibl., 26.10.2018
jpg, 78 KiB, 960x539
Wystawy powarsztatowe i pokonkursowa.jpg Wystawy powarsztatowe i pokonkursowa
jpg, 221 KiB, 1600x1067
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Mogilno MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo