12.12.2018 „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

Biblioteka Gminna Podegrodzie wraz z Filiami w Gostwicy i Olszanie w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.
07 i 14 listopada zaprosiłyśmy do biblioteki uczniów klas V ze Szkoły Podstawowej w Olszanie im. Mieczysława Wieczorka i Szkoły Podstawowej w Gostwicy im. płk. Narcyza Wiatra, aby wspólnie z Mirabelką bohaterką książki Cezarego Harasymowicza odbyć podróż przez historię. Warsztaty rozpoczęliśmy od zastanowienia się czym jest miłość, czy jest ważna w naszym życiu, co by było gdyby tej miłości zabrakło. Ilu uczniów tyle odpowiedzi, które zapisaliśmy na tablicy: to zaufanie, szczerość, szczęście, rodzina, dobro, pokój, życie, uczciwość, bezi­nter­esow­ność­, bezpieczeństwo, dom, cierpliwość, odwaga a zarazem lęk i wiele innych przykładów. Puentą naszej rozmowy, refleksji na temat miłości było stwierdzenie, że miłość jest tak naprawdę wszystkim. Wtedy przytoczyliśmy cytat z książki, w który Mirabelka zapytała „ Mamo, co to jest miłość”? ...
Następnie obejrzeliśmy fragment filmu dzięki któremu nasi goście poznali autora „Mirabelki”, a także samą bohaterkę drzewo Mirabelkowe. Wsłuchując się w fragment audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak oraz śledząc fragment mapy Warszawy przenieśliśmy się na warszawskie Nalewki gdzie rosła Mirabelka, gdzie mieszkali bracia Alfusowie, pan Fridman, dziewczynka o imieniu Dorka i inni mieszkańcy, których losy splatają się z naszą bohaterką. Czytając urywki książki i przeglądając zdjęcia na prezentacji poruszaliśmy trudne tematy czym jest wojna, okupacja, getto, godzina policyjna, powstanie w gettcie, kim byli „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Uczniowie włączali się do rozmowy na powyższe tematy, sami też wyszukiwali materiałów, które mówiły o smutnym i strasznym okresie w dziejach historii Polski i dzielili się wiadomościami między sobą. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że gdyby nie „miłość” to inaczej potoczyły by się losy naszej Ojczyzny. Kolejnym etapem naszych warsztatów była praca z książką w grupach i poznawanie bliżej losów jej bohaterów. Wykonaliśmy też drzewko pamięci, na którym umieściliśmy wycięte dłonie z wypisanymi życzeniami dla Polski oraz pomysłami na to jak możemy okazać przywiązanie i miłość do swojej Ojczyzny, np. pamiętać o naszej historii i być takim strażnikiem pamięci jak drzewo Mirabelki, nie dopuścić aby miejsca upamiętniające naszą historię uległy zniszczeniu, dbać o swój rozwój pogłębiając wiedzę, być wzorowym uczniem, czcić bohaterów i wiele wiele innych przykładów. Wspólne zdjęcie oraz dyplomy pozostaną „ważnym wspomnieniem” słowa uczestnika warsztatów.

IMG_6916.jpg IMG_6916
IMG_6919.jpg IMG_6919