22.02.2019Dzień Języka Ojczystego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”

Dnia 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie.
Z tej okazji w Bibliotece Publicznej w Łososinie Dolnej ,
obyła się lekcja biblioteczna ,w której udział wzięli uczniowie klasy III”a” i III”b” ze Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej.
Dzieci zapoznały się ze słownikami dotyczącymi języka polskiego i dowiedziały się jak z nich korzystać. Rozwiązywały zadania językowe „ Z polszczyzną za pan brat”, zmierzyły się z łamańcami językowymi, odgadywały związki frazeologiczne na podstawie obrazków.
Największą jednak frajdę sprawiło uczniom czytanie wiersza J.Tuwima „Okulary” w gwarze śląskiej i poznańskiej.
Zajęcia w bibliotece były okazją do zwrócenia uwagi na piękno ojczystej mowy i konieczność dbania o poprawność języka polskiego.

IMG_3171.jpg IMG_3171
jpg, 5.0 MiB, 4320x3240