Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

28 maja 2019 (wtorek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Jacek Kuroń był typem człowieka rzadko spotykanego. Każdy słyszał jego nazwisko, każdy ma z nim jakieś skojarzenie. Dzieje Jacka Kuronia to historia PRL, czas odzyskiwania przez Polskę niezależności, samodzielności. Lektura biografii Kuronia to jedna wielka podróż przez historię ubiegłego stulecia. To spotkanie z opozycjonistami, którzy mimo różnic stanęli po jednej stronie barykady w walce z reżimem. Praca, jaką wykonały autorki (Anna Bikont i Helena Łuczywo) jest ogromna, ilość zebranych faktów powoduje, że jest to naprawdę dobra książka historyczna. Jednak daty nie przytłaczają, biografię czyta się niezwykle szybko i z przyjemnością. Pisarki opowiadają o człowieku, jego charakterze, doświadczeniach, sposobie bycia. Nie unikają spraw trudnych, grzechów Jacka, ale przede wszystkim przypominają jego ogromne dla Polski zasługi.

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2017 roku wydała biografię Sendlerowa. W ukryciu, za którą otrzymała szereg nagród, m.in.: Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.