30.05.2019„Krakowska rodzina sięga po książki dla córki i syna”

Biblioteka Kraków przygotowała cykl blisko osiemdziesięciu wydarzeń czytelniczo–literackich pod nazwą „Krakowska rodzina sięga po książki dla córki i syna”, które będą realizowane od czerwca do grudnia 2019 roku w filiach bibliotecznych oraz w przestrzeni miejskiej Krakowa.

Celem projektu jest promocja rodzinnego czytania dzieciom i pozyskanie jak najszerszego grona młodych czytelników spośród dzieci pełno- i niep­ełno­spra­wnyc­h. Podczas czytania wartościowej literatury wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dzieci. Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i słownictwo, przynosi ogromną wiedzę. Dla dzieci niep­ełno­spra­wnyc­h stanowi stymulację dla mózgu i pomaga im w przezwyciężaniu wielu problemów zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych.

Rodzicu,

jeśli chcesz, by Twoje ukochane dziecko było w przyszłości mądrym człowiekiem, czytaj mu codziennie!

Czytanie książek to najlepsze, co możemy dać dziecku. Wspólna lektura nie tylko uspokaja i wycisza, ale daje mu to, co najważniejsze – bliski kontakt emocjonalny z rodzicami.

Małe dzieci należy nauczyć miłości do książek, co wcale nie jest takie trudne. Wystarczy czytać im książki od najmłodszych lat. Badania dowodzą, że czytanie dziecku w łonie mamy, pozwala mu oswoić się z głosem rodzica, a jednostajna jego intonacja i rytm wpływają na malucha uspokajająco. W kolejnych latach życia czytanie wspomaga rozwój – od społecznego, poprzez intelektualny i psychiczny, po językowy i emocjonalny.

KSIĄŻKA
• niewyczerpane źródło wiedzy o świecie
• stymuluje rozwój intelektualny i poznawczy dziecka
• uczy myślenia i poprawia koncentrację
• pobudza dziecięcą wyobraźnię oraz wrażliwość
• pogłębia więzi łączące rodziców i dzieci
• uczy wartości moralnych i etycznych
• wpływa na kształtowanie charakteru dziecka
• poszerza zasób słownictwa
• wszechstronnie kształtuje osobowość
• buduje poczucie własnej wartości
• pomaga odnieść sukces w szkole
• zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i Internetu
• pomaga w rehabilitacji dla dzieci chorych i niep­ełno­spra­wnyc­h

KOMPONENTY

🔰 Molikowe historie – gry i zabawy czyli podchody literackie
Dzieci wezmą udział w wielu prze­dsię­wzię­ciac­h literackich, m.in. wysłuchają pod pomnikiem Dżoka historii o psiej wierności, pod Smokiem Wawelskim smoczej legendy, a pod posągiem niedźwiedzia Wojtka usłyszą o szlaku bojowym armii generała Władysława Andersa i udziale w nim bohaterskiego misia. W jednym z krakowskich parków na jeden dzień powstanie Biblioteczna wioska dziecięca, w której zaplanowano rozmaite zajęcia, w tym grę oparta na fragmentach przeczytanych książek.

🔰 Rodzinne pikniki czytelnicze
Podczas pikników organizowanych przez poszczególne dzielnice Krakowa, od czerwca do września 2019 roku, Biblioteka Kraków zaprasza dzieci wraz z rodzicami do udziału w wielu przygotowanych propozycjach: głośne czytanie książek, warsztaty plastyczne, gry planszowe i zabawy, maratony czytania i malowanie twarzy.

🔰 Raz, dwa, trzy czytelnikiem będziesz ty
Podczas „Poranków z książką” bibliotekarze zaproszą dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania placówek Biblioteki Kraków. W czasie zapisu do biblioteki „Młody Czytelnik” otrzyma pakiet „na dobry początek”, czyli swoją kartę biblioteczną, odznakę „Molika książkowego”, broszurę dla rodziców o pozytywnym wpływie wspólnego czytania i skarbonkę, do której będzie mógł zbierać fundusze na własną książkę.

🔰 Konkurs na najp­iękn­iejs­zego­ mola i motyla książkowego
Zaprosimy rodziców i dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i domów kultury oraz organizacji pozarządowych do stworzenia Mola lub Motyla książkowego, który weźmie udział w Wielkiej Paradzie Moli. Uczestniczące w konkursie prace zostaną ocenione, a zwycięzcy nagrodzeni.

🔰 Wielka parada moli i motyli książkowych
Krakowski Mol Książkowy poprowadzi paradę Moli i Motyli książkowych, przygotowanych we wspomnianym konkursie. Parada odbędzie się we wrześniu na Placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przed budynkiem dawnego dworca PKP, w którym mieści się Filia nr 3 Biblioteki Kraków.

🔰 Molikowe Rejsy Literackie
Od czerwca do sierpnia dzieci wezmą udział w literackich rejsach statkiem po Wiśle, podczas których poznają legendy związane z krakowskimi zabytkami i krajobrazami widzianymi z pokładu.

internety_krakowska rodzina.jpg

logo_ministerstwa.jpg
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


internety_krakowska rodzina.jpg internety_krakowska rodzina
jpg, 456 KiB, 2560x704
logo_ministerstwa.jpg logo_ministerstwa
jpg, 11 KiB, 200x121
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo