10.09.2019Narodowe Czytanie - relacja

7 września w naszej Bibliotece odbyła się 8. edycja Narodowego Czytania. Spośród ośmiu zaproponowanych przez Parę Prezydencką nowel wybraliśmy Katarynkę Bolesława Prusa. Po uroczystej inauguracji i odczytaniu listu prezydenckiego w świat dźwięków wprowadził nas kataryniarz p. Tadeusz Zajdowicz z Leszna. Pan Tadeusz zapoznał nas również z historią i budową ponad stuletniego instrumentu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac dzieci z Przedszkola nr 83 „Zuch”, które przedstawiły plastyczną interpretację noweli. Największym zain­tere­sowa­niem­ wśród dzieci cieszył się teatrzyk kamishibai „Katarynka” autorstwa p. Dagmary Szurgot ze Szkoły Podstawowej nr 71 w Poznaniu.
Po krótkim wprowadzeniu w epokę i przedstawieniu genezy „Katarynki”, uczestnicy przeczytali fragmenty tekstu. Z kolei wiedzę na jego temat można było sprawdzić, biorąc udział w literackim quizie. Każdy uczestnik mógł też przypieczętować własną „Katarynkę” pamiątkową pieczęcią. Słodkim zakończeniem spotkania była wata cukrowa.

1.jpg 2.jpg 3.jpg

1.jpg 1