10.09.2019Narodowe Czytanie 2019

W poniedziałek, 9 września Biblioteka Publiczna w Łososinie Dolnej po raz kolejny zaprosiła miłośników polskiej literatury do udziału w Narodowym Czytaniu.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, objęta patronatem Pary Prezydenckiej.
W ramach tegorocznej edycji wybrano „osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”.

Pośród zaproponowanych tytułów znalazły się nowele reprezentujące różnorodne epoki i style, jednak łączące w sobie ponadczasowe idee polskości oraz poruszające odwieczne treści dotyczące bytu i losu człowieka.
W sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Łososinie Dolnej zaprezentowano trzy spośród możliwych do wyboru utworów. Zebrani mogli zapoznać się z treścią „Dymu” Marii Konopnickiej czytaną z podziałem na role, fragmentem Sawy z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego oraz zobaczyć adaptację sceniczną „Katarynki” B. Prusa opracowaną przez Panią Beatę Hila nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej w Żbikowicach.
W tegorocznej edycji czytali:
Pan Andrzej Romanek Wójt Gminy Łososina Dolna, Pani Kazimiera Janczy – poetka, Pan Zbigniew Rusnak -dyrektor Szkoły Podstawowej W Łososinie Dolnej, Pani Zdzisława Wolińska- nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej, Pani Irena Pławiak- nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Żbikowicach, Pani Marzena Bochenek oraz Pan Wojciech Gródek –pracownicy Urzędu Gminy, Janina Litwińska- członkini Stowarzyszenia Aktywni Plus, Katarzyna Prusak- czytelniczka biblioteki, Julia Hajduga uczennica Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej.
W bohaterów adaptacji scenicznej „Katarynki” B.Prusa wcielili się :
Józefa i Stanisław Pajor , Barbara Grzegorzyk - członkowie Stowarzyszenia Aktywni Plus, Małgorzata Orzeł i Jan Grzyb czytelnicy biblioteki, Wiktoria Zabrzeńska i Nikola Orzeł uczennice Szkoły Podstawowej W Łososinie Dolnej.
Uczestnikami Narodowego Czytania była młodzież klas VII i VIII ze Szkół Podstawowych z Łososiny Dolnej, Żbikowic, Stańkowej, Rąbkowej, Rojówki, a także czytelnicy biblioteki.

IMG_0751.jpg IMG_0751
jpg, 5.4 MiB, 5472x3648