23.09.2019Zadzich Rabenda o nieznanej Polsce

Pasjonująca podróż po nieznanych zakątkach Polski była tematem dzisiejszych spotkań uczniów szkół podstawowych z gminy Mogilno ze Zdzichem Rabendą.
Zawodowy podróżnik, przewodnik i miłośnik fotografii opowiedział o Polsce, którą przemierzał częściowo rowerem a częściowo kajakiem.

1.jpg

Wyprawa rowerowa zawiodła podróżnika na Śnieżkę i pozwoliła poznać wschodnie tereny naszego kraju.
Wyprawa Kajakowa wiodła przez obydwa polskie dorzecza Wisły i Odry. Rozpoczęła się na południowym wschodzie od spływu Bugiem. Wyprawa wzdłuż Bugu pozwoliła uczestnikom spotkania poznać wschodnią granicę Polski i tereny położone na obu brzegach rzeki, także te, które nie są dostępne bez zgody na przekroczenie granicy.
Dalsza podróż przebiegła korytem Narwi aż do Wisły by największy stopień trudności osiągnąć na kanale Brda Wisła dzięki , któremu udało się przenieść wyprawę na Noteć w dorzecze Odry i dalej do Bałtyku.

3.jpg

4.jpg

Ilustracją prelekcji były fotografie wykonane przez Zdzicha Rabendę podczas 40 dniowych wakacji w Polsce.
Dzieci goszczące w Bibliotece mogły zobaczyć Górę Grabarkę, polsko-litewskie miejscowości na północno-zachodniej granicy kraju, Zalew Włocławski, Bydgoską Wenecję, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, osadę Wikingów na Wolinie, ale także poznać zagrożone gatunki zwierząt.

5.jpg

6.jpg

Na zakończenie Zdzich Rabenda zaprezentował film Holiday in Poland Artura Gajdzińskiego i Jacka Drofiaka. www.youtube.com

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych Nr 2 i Nr 3 w Mogilnie oraz z Wylatowa i Gębic.

1.jpg 1
3.jpg 3