11.10.2019V Ogólnopolska Noc Bibliotek już za nami...

5 października w sobotni wieczór Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie w ramach tegorocznej edycji Nocy Bibliotek zaprosiła Wszystkich w podróż, w której przewodnikiem stała się literatura. „O korespondencji sztuk. Oddziaływanie literatury na sztukę” - tak zatytułowałyśmy literacki drogowskaz, który wyznaczał nasze tournée. Nawiązując do hasła V Nocy Bibliotek „Znajdźmy wspólny język”, chciałyśmy pokazać, że literatura „znajduje wspólny język” z innymi dziedzinami sztuki. Prowadzi to nie tylko do biernego odwzorowania, ale rodzi również dialog i dyskusję, formułuje się próba znalezienia nowego sensu tekstu literackiego. Najlepiej ilustrowały to przygotowane przykłady: obrazy odnoszące się do wybranych tekstów literackich, zależność między literaturą a piosenką, jak również adaptacje filmowe i teatralne. Dzięki takim zależnościom buduje się wciąż nowe komentarze , nowe interpretacje i to jest bardzo istotne, bo demonstruje pomosty między różnymi dziedzinami sztuki. Ostatnią odsłoną naszego wieczoru były literackie rebusy i językowe łamigłówki przygotowane przez Pana Marka Monikowskiego – naszego janowskiego poetę.
Wszystkim Przybyłym dziękujemy, że przyjęli zaproszenie i odwiedzili Nas w sobotni wieczór, jesteśmy wdzięczne za wszystkie ciepłe słowa. Czujemy się zaszczycone, że mogłyśmy się z Państwem spotkać.

Dyrekcja i Pracownicy
Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie