24.01.2020Wystawa,, Granica niemiecko-polska po Traktacie Wersalskim na ziemi namysłowskiej’’

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą włączenia ,,kraiku rychtalskiego’’ w granice Rzec­zypo­spol­itej­, mieszkańcy Rychtala i okolicznych miejscowości, w niedzielę 19 stycznia, mieli możliwość obejrzenia wystawy ,,Granica niemiecko-polska po Traktacie Wersalskim na ziemi namysłowskiej’’. Ekspozycja wypożyczona z namysłowskiej Izby Regionalnej przedstawiała mapy związane z granicą, fotografie zachowanych do obecnych czasów kamieni granicznych, fotografie budowli na terenie obecnego powiatu namysłowskiego związane z funkcjonowaniem instytucji ochrony granicy a także widokówki przedstawiające miejscowości powiatu leżące po obu stronach granicy. Tematycznym uzupełnieniem ekspozycji było faksymile polskiej ,,Kroniki Komisariatu Straży Granicznej w Rychtalu’’.
Wystawa cieszyła się dużym zain­tere­sowa­niem­ i frekwencją. Zwiedzający dyskutowali, wymieniali się wiadomościami na temat historii naszego regionu. Oblegane było również stoisko pocztowe, na którym możliwe było ostemplowanie korespondencji okol­iczn­ości­owym­ datownikiem, upamiętniającym 100 rocznicę przejęcia Rychtala przez Wojsko Polskie oraz datownikiem ,,100. rocznica wejścia w życie Traktatu Wersalskiego’’. Okolicznościowe znaczki pocztowe były również nie lada gratką dla przybyłych licznie filatelistów i regionalistów.
Dla uczniów szkół z gminy Rychtal, obejrzenie wystawy i wysłuchanie prelekcji pana Macieja Oscendy, było żywą lekcją historii, kształtującą świadomość historyczną oraz postawę patriotyczną i obywatelską młodego pokolenia.

wyst6.jpg wyst6
jpg, 1.2 MiB, 4160x3120