24.01.2020Wystawa,, Granica niemiecko-polska po Traktacie Wersalskim na ziemi namysłowskiej’’

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą włączenia ,,kraiku rychtalskiego’’ w granice Rzec­zypo­spol­itej­, mieszkańcy Rychtala i okolicznych miejscowości, w niedzielę 19 stycznia, mieli możliwość obejrzenia wystawy ,,Granica niemiecko-polska po Traktacie Wersalskim na ziemi namysłowskiej’’. Ekspozycja wypożyczona z namysłowskiej Izby Regionalnej przedstawiała mapy związane z granicą, fotografie zachowanych do obecnych czasów kamieni granicznych, fotografie budowli na terenie obecnego powiatu namysłowskiego związane z funkcjonowaniem instytucji ochrony granicy a także widokówki przedstawiające miejscowości powiatu leżące po obu stronach granicy. Tematycznym uzupełnieniem ekspozycji było faksymile polskiej ,,Kroniki Komisariatu Straży Granicznej w Rychtalu’’.
Wystawa cieszyła się dużym zain­tere­sowa­niem­ i frekwencją. Zwiedzający dyskutowali, wymieniali się wiadomościami na temat historii naszego regionu. Oblegane było również stoisko pocztowe, na którym możliwe było ostemplowanie korespondencji okol­iczn­ości­owym­ datownikiem, upamiętniającym 100 rocznicę przejęcia Rychtala przez Wojsko Polskie oraz datownikiem ,,100. rocznica wejścia w życie Traktatu Wersalskiego’’. Okolicznościowe znaczki pocztowe były również nie lada gratką dla przybyłych licznie filatelistów i regionalistów.
Dla uczniów szkół z gminy Rychtal, obejrzenie wystawy i wysłuchanie prelekcji pana Macieja Oscendy, było żywą lekcją historii, kształtującą świadomość historyczną oraz postawę patriotyczną i obywatelską młodego pokolenia.


wyst6.jpg wyst6
jpg, 1.2 MiB, 4160x3120
wyst15.jpg wyst15
jpg, 1.1 MiB, 3120x4160
wyst4.jpg wyst4
jpg, 1.1 MiB, 4160x3120
wyst9.jpg wyst9
jpg, 1.3 MiB, 4160x3120
wyst2.jpg wyst2
jpg, 1.2 MiB, 4160x3120
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Rychtal GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo