28.01.2020„Dwa Królestwa” - wystawa inspirowana książką-testamentem

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) w małej galerii prezentuje wystawę poświęconą błogosławionemu męczennikowi Grzegorzowi Chomyszynowi, grec­koka­toli­ckie­mu biskupowi metropolicie Stanisławowa, inspirowaną książką-testamentem „Dwa Królestwa” (red. ks. Ihor Pełechatyj, Włodzimierz Osadczy, Wydawnictwo AA, Kraków 2017). Główne przesłanie wynikające z książki-testamentu biskupa Chomyszyn brzmi: należy kroczyć drogą wiary niezmąconej wpływami bezbożnych ideologii przybierających różne postacie. Biskup G. Chomyszyn był zdecydowanym przeciwnikiem integralnego ukraińskiego nacjonalizmu, reprezentowanym przez Dmytra Doncowa i Stefana Banderę.
Książka ukazała się w 150. rocznicę urodzin biskupa Grzegorza Chomyszyna. Publikacja dostępna jest w zbiorach ChBP. Wystawa, której opiekunem jest mjr rez. dr Marek Gąska, dostępna jest od 13 grudnia br. do końca stycznia 2020 r. chomyszyn.jpg

chomyszyn.jpg chomyszyn