Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
24.02.2020Kaziuki
Opole MBP

Kaziuki-2020_plakat-www.jpg

Kaziuki mają tradycję związaną z obchodami ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zmarł przedwcześnie. Św. Kazimierz Jagiellończyk kanonizowany został przez papieża Klemensa VIII w 1602 roku, przede wszystkim za nieugiętą wiarę. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią.

W spotkaniu udział wezmą aktorzy z opolskich teatrów. Wystąpi także Chór Old Singers pod dyrekcją Ewy Wocial. W programie: pieśni Stanisława Moniuszki oraz melodie, wiersze i wspomnienia z Wileńszczyzny. Nie zabraknie też „kaziukowych” piernikowych serduszek.

Impreza ma charakter charytatywny.

Towarzystwo Polonia–Kresy powstało w lipcu 2012 roku Opolu i ma charakter naukowo-kulturalno-społeczny. Towarzystwo współpracuje z placówkami naukowymi, bibliotekami, organizacjami społecznymi, urzędami administracji samorządowej oraz mediami. Członkami Towarzystwa są ludzie od lat działający na rzecz Polaków mieszkających za granicą oraz propagujący wiedzę o dawnych Kresach Rzec­zypo­spol­itej­. Są wśród nich przedstawiciele środowiska naukowego, artystycznego i mediów.

Kaziuki-2020_plakat-www.jpg Kaziuki-2020_plakat-www