09.03.2020Zajęcia o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów klas V-VIII

6 marca br. bibliotekę odwiedzili uczniowie klas V – VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu. Wraz z nauczycielami wzięli oni udział w zajęciach poświęconych Żołnierzom Wyklętym w związku z obchodzonym kilka dni wcześniej Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie wysłuchali prelekcji o sytuacji politycznej w Polsce po II wojnie światowej, obejrzeli etiudę filmową opowiadającą o losach ostatniego żołnierza podziemia niep­odle­głoś­ciow­ego, Józefa Franczaka ps. „Laluś” (zm. 1963 r.). Poznali losy rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Na zajęciach mówiono również o przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych poprzez ustanowienie wspomnianego święta w 2011 r. przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz poprzez odbywające się od 2013 r. biegi pamięci „Wilczym Tropem”.

Do 20 marca w holu na parterze biblioteki oglądać można wystawę planszową poświęconą życiu i działalności wybranych Żołnierzy Wyklętych.

DSCN8644.jpg

DSCN8644.jpg DSCN8644