18.03.2020Skorzystaj z darmowych e-booków

Nasze biblioteki są zamknięte do odwołania. W tym czasie nie wypożyczamy książek, ale cały czas można korzystać z internetowych bibliotek e-booków.

LEGIMI

W księgarni Legimi znajdziecie tysiące ebooków do czytania na czytnikach, tabletach i smartfonach. Aby uzyskać darmowy dostęp do zasobu Legimi należy posiadać ważną kartę Biblioteki Kraków. O nowych zasadach wydawania kodów Legimi w czasie zamknięcia filii bibliotecznych, przeczytasz tutaj.
 
 
 

Wolne Lektury

Wolne Lektury to internetowa biblioteka prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska, w której znajdziesz utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Liczba tytułów Wolnych Lektur stale rośnie, bo dostarczają je sami cyfrowi bibliotekarze.

E-booki i audiobooki można pobrać za darmo na dowolne urządzenie (PC, tablet, smartfon, odtwarzacz mp3) bezpośrednio z katalogu bibliotecznego oraz, zgodnie z prawem, bez żadnych ograniczeń czytać, słuchać, a nawet udostępniać innym.

Książki udostępniane są w kilku formatach:

  • e-booki: html, txt, pdf, epub, mobi, fb2,
  • audiobooki: mp3, Ogg Vorbis oraz format DAISY dostosowany do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
    Aby wyszukać publikacje z Wolnych Lektur w internetowych katalogach Biblioteki Kraków (katalog on-line, katalog KrakówCzyta.pl), w polu wyszukiwania należy wpisać hasło: „Wolne Lektury”.

 ➡ Wolne Lektury w katalogu
 ➡ O Wolnych Lekturach
 
 
 

IBUK Libra

Druga wirtualna czytelnia, do której warto zajrzeć, to IBUK Libra Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin.

Aby z niej skorzystać, trzeba mieć hasło do zdalnego logowania. Napisz maila na adres ebooki@biblioteka.krakow.pl i poproś o kod dostępu do IBUK Libra.

UWAGA: IBUK Libra przekazało nam 200 dodatkowych kodów (ważnych do 5 maja 2020), dla osób, które nie są zapisane do Biblioteki Kraków. 

 ➡ KATALOG
 ➡ O IBUK Libra
 
 
 

POLONA

3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Dostęp jest bezpłatny.

POLONA
 
 
 

NINATEKA

Ninateka to cyfrowa platforma, na której udostępniono ponad 7 000 filmów i audycji o kulturze.

Znajdziecie tu m.in. filmy dokumentalne i fabularne, zapisy spektakli teatralnych i koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne czy audycje radiowe. Jest też wyodrębniona sekcja, gdzie dostępne są słuchowiska czy audycje poświęcone literaturze.

 
 
 

Lektury

Lektury.gov.pl to kolejna wirtualna biblioteka, w której uczniowie i nauczyciele znajdą wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych.
 
 
 

EBSCO

czyli eBook Public Library Collection zawiera ponad 35 tysięcy obcojęzycznych książek elektronicznych (w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim) dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W bazie można znaleźć literaturę o różnorodnej tematyce m.in. literaturę fabularną, poradniki, biografie, publikacje na temat zdrowia i fitnessu, hobby, podróży czy gotowania. Wszystkie e-książki przeglądane online są dostępne w nieograniczonym dostępie.

➡ Aby skorzystać z bazy należy się zalogować:
Nazwa użytkownika: ns280363main
Hasło: bibkrk2020!
 
 
 

Federacja Bibliotek Cyfrowych

W FBC możesz przeszukiwać elektroniczne zbiory polskich instytucji kulturalnych i naukowych. W bazie FBC znajduje się ponad 6,7 miliona obiektów cyfrowych! FBC jest największym polskim dostawcą danych do Europeany.
 
 
 

Europeana

Europeana współpracuje z tysiącem europejskich archiwów, bibliotek i muzeów i udostępnia ich zbiory dostępne on-line. Kolekcja liczy ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych.

 
 
 

Empik Go

Empik na 60 dni udostępnił dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków, e-booków, słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go. Zaloguj się na empik.com i sprawdź jak pobrać darmowe e-booki i audiobooki.

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo