02.04.2014Podróżowanie na wyciągnięcie ręki… Leszek Szczasny w Świeciu!

Logo portalu
fot. Iwona Grabowska

Logo portalu
fot. Iwona Grabowska

Kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi w bibliotece” już za nami. W ostatni poniedziałek marca br. na naszych czytelników czekała miła niespodzianka - wirtualna podróż do świata Orientu. Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, a zarazem przewodnikiem po Turcji był Leszek Szczasny, raciborzanin, z wykształcenia politolog i filozof (dr filozofii UJ), a z zamiłowania społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter, autor książki „Świat na wyciągnięcie ręki", którą promował w czasie spotkania.

Poprzez slajdowisko „TURCJA - PIERWSZY KROK DO ORIENTU” podróżnik przedstawił relację ze swojej podróży po północnych i centralnych regionach Turcji. Swoją opowieść podzielił na dwa bloki tematyczne, w pierwszym wybraliśmy się do Stambułu, największej metropolii na świecie. Jak sam przyznał: Nie lubię dużych miast, wolę poruszać się mniej uczęszczanymi szlakami. Stambuł to wyjątkowe miasto, leżące na dwóch kontynentach. Gdyby cały świat był jednym państwem, to Stambuł powinien być jego stolicą. Następnie poprzez barwne fotografie mieliśmy okazję podziwiać piękno Gór Szarych, fantastycznej Kapadocji czy dzikiego Morza Czarnego.

W drugiej części podróżnik przedstawił współczesnych Turków. Jak sam powiedział: Podróżuję "niskobudżetowo" - autostopem, skrzętnie omijając miejsca oblegane przez Europejczyków. Najczęściej śpię pod gołym niebem, ale i również goszczę w domach osób, których kulturę i zwyczaje chcę poznać. Ułatwia mi to przynależność do „Internetowego Klubu Podróżnika”. Jak się okazuje Turkowie są bardzo gościnnym narodem, a Turcja to kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce i turystyce, dlatego nie mogło zabraknąć opowieści o handlu, barach, w których mężczyźni grają w domino, o środkach transportu, a także herbacie, która jest uprawiana nad Morzem Czarnym. Turkowie bardzo cenią sobie ten trunek, bardziej niż kawę czy napoje alkoholowe. Leszek Szczasny powiedział, że: Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem, lubię wyruszyć w jego świat.

Jak się okazało dla niektórych uczestników było to kolejne spotkanie z Turcją. Czytelnicy, którzy również odwiedzili ten kraj, chętnie zadawali pytania, które dotyczyły między innymi: polskiej osady w Turcji - Polonezkoy (Adampol), tańczących derwiszów, śladów chrześcijaństwa, w jaki sposób podróżnik przygotowuje się do wyprawy oraz czy możliwe i bezpieczne byłoby podróżowanie młodej kobiety po Turcji, w podobny sposób jak Leszek Szczasny, czyli w pojedynkę.

Spotkanie to, było zachętą do sięgniecia po książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, w której autor porusza, rozśmiesza, prowokuje, ale przede wszystkim zmusza do głębokiego zastanowienia. Zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Publikacja ta, powstawała przez kilka lat i jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie, podróży po Hiszpanii, Ukrainie, Turcji, Syrii i całych Bałkanach. Książka ta, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Już niedługo będzie można ją wypożyczyć w naszej bibliotece.

Wirtualna podróż po Turcji wraz z Leszkiem z Szczasnym była spojrzeniem na piękno i egzotykę niecodziennych tureckich pejzaży, nie tylko zapoznaliśmy się z odmienną kulturą i mentalnością, ale myślę , że podróżnik przekonał nas do tego, że warto realizować swoje marzenia!

                                                                             Oprac. Marcin Warmke
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo