16.06.2020Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie

Zapraszamy na cykl 60 wydarzeń czytelniczo-literackich pod nazwą „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”, które będą realizowane od czerwca do grudnia 2020 r. w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie przy Bibliotece Głównej.

Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, promocja rodzinnego czytania dzieciom, podkreślenie wpływu literatury na rozwój emocjonalny dzieci, podkreślenie ważnej roli literatury i czytania w sferze wychowawczej i terapeutycznej. Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dzieci. Zwłaszcza dla dzieci z niep­ełno­spra­wnoś­ciami czytanie stanowi stymulację dla mózgu i pomaga im w przezwyciężaniu wielu problemów zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Otwieramy dziecięcą wyobraźnię

  • „Teatralne poranki z książką” – bibliotekarze przy pomocy techniki teatrzyku kamishibai przedstawią dzieciom opowieści wzbogacone ilustracjami. Zaproszą dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania placówek Biblioteki Kraków. Uczestnicy spotkań otrzymają zaproszeniem do biblioteki, odznakę „Molika książkowego”, broszurę dla rodziców, zakładkę do książki, dyplom „Molika książkowego”.

  • „Krakowski pożeracz książek” akcja adresowana do młodych czytelników. Uczestnik otrzyma zakładkę „Krakowskiego pożeracza książek”, na której zbierać będą naklejki za wypożyczone i przeczytane książki. Po zebraniu 20 naklejek otrzyma nagrodę.

  • „Dete­ktyw­isty­czne­ biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki” – gra literacka prowadzona w filiach bibliotecznych. Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie zagadek, wykonanie zadań przygotowanych przez bibliotekarzy i odszukanie zaginionej książki.

 
Czytanie – odkrywanie: spotkania autorskie i warsztaty z książką

W ramach tego komponentu zorganizowane zostaną spotkania autorskie i warsztaty ilustratorskie z twórcami, których książki nominowane były do ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki. Bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy i instruktorzy kultury będą mogli wziąć udział w konkursie na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży opracowany na podstawie fragmentu książki nominowanej do wspomnianej Nagrody.

Zasady konkursu na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży

 
Krakowskie parki pełne czytania

  • Rodzinne pikniki czytelnicze – Biblioteka Kraków zaprosi dzieci, młodzież wraz z rodzicami do zarażenia się modą na czytanie książek podczas pikników plenerowych. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji: gra wielkoplanszowa opracowana na podstawie utworów literackich związanych z Krakowem „Nakarm smoka”, układanie wiel­koga­bary­towy­ch klocków i puzzli, głośne czytanie książek, warsztaty literacko-plastyczne, konkursy, quiz ze znajomości bajek.

  • Konkurs na najp­iękn­iejs­zego­ Mola i Motyla książkowego – rodziny, dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, domów kultury oraz organizacji pozarządowych zaproszeni zostaną do stworzenia Mola lub Motyla książkowego, który weźmie udział w Wielkiej Paradzie Moli. Uczestniczące w konkursie prace zostaną ocenione, a zwycięzcy nagrodzeni.

  • Wielka parada Moli i Motyli książkowych – krakowski mol książkowy „Gustaw” poprowadzi wielką paradę Moli i Motyli książkowych, która zorganizowana zostanie w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 3 w Krakowie.

  • Wystawa „Ulubione książki naszych babć i dziadków” – na wystawie zaprezentowane zostaną książki sdla dzieci wydane w latach 60. i 70. z ilustracjami znanych polskich ilustratorów. Przygotowana zostanie również wystawa o twórczości Bohdana Butenki.

czytelniczy budzik.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


czytelniczy budzik.jpg czytelniczy budzik
jpg, 54 KiB, 1920x528
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo