22.06.2020Wystawa Miroslava Šaška – genialnego portrecisty miast

Od 22 czerwca do połowy września w sześciu filiach Biblioteki Kraków prezentowana jest wystawa okładek oraz ilustracji Miroslav Šašek – czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci, któremu międzynarodową sławę zapewniła seria przewodników po miastach i państwach świata zatytułowana „Oto jest….”.

Zainteresowani będą mogli obejrzeć wielkoformatowe wydruki z sześciu wydanych w Polsce – przez Wydawnictwo Dwie Siostry – tomów serii „Oto jest…” – o Paryżu, Londynie, Nowym Yorku, Rzymie, Wenecji i Monachium. Atrakcyjne opisy i świetne ilustracje są podstawą sukcesu książek tego „genialnego portrecisty miast”, jak określa się ich autora.

Miroslav Šašek (1916 – 1980) – urodzony w Pradze architekt z wykształcenia, malarz oraz ilustrator i autor książek dla dzieci. Po wojnie wyemigrował do Niemiec, przez kilka lat w Monachium był pracownikiem Radia Wolna Europa. Międzynarodową sławę przyniosła mu tworzona od końca lat 50. seria albumów – przewodników po miastach oraz państwach świata adresowanych do dzieci. Cykl zatytułowany „Oto jest….” zainaugurowała książka o Paryżu (1959 rok), dwa następne tomy „Oto jest Londyn” i „Oto jest Londyn” zdobyły tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku, przyznany przez dziennik „New York Times”. W ciągu kilkunastu lat seria „Oto jest….” rozrosła się do osiemnastu tytułów. Książki Šaška z tego cyklu, tworzonego w okresie 1959-1974, weszły na stale od kanonu ilustracji książkowej.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum w Warszawie oraz Wydawnictwem Dwie Siostry.

Prezentowana jest w bibliotekach:

Filia nr 3 – pl. J. Nowaka Jeziorańskiego 3 – Paryż
Filia nr 21 – ul. Królewska 59 – Londyn