04.04.2014Życie każdego z nas nigdy nie jest czarno-białe ...

Logo portalu
fot. Marcin Warmke

Życie każdego z nas nigdy nie jest czarno-białe
i nigdy nie przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na dyskusji o książce „Ogród wieczornych mgieł”, której autorem jest malezyjski pisarz Tan Twan Eng. Poprzez omawianą lekturę, Klubowicze przenieśli się do malowniczej Malezji, pełnej egzotyki, ale również i cierpienia. Książka ta, okazała się bardzo ciekawa i odkrywcza, czytelnicy przeczytali ją z wielką przyjemnością i zain­tere­sowa­niem­. Jak powiedziała jedna z Pań: była to lektura, której bardzo potrzebowałam. Tan Twan Eng urodził się w 1972 roku w Penang, wyspie u północno-zachodnim wybrzeżu Malezji, dorastał w stolicy kraju, Kuala Lumpur. Podczas studiów na stopień magistra prawa na Uniwersytecie w Cape Town zaczął pisać swoją pierwszą powieść „The Gift of Rain”, którą zadebiutował w 2007 roku. Powieść ta, otrzymała nominację do Nagrody Bookera i została przetłumaczona na wiele języków. Rok 2012 przyniósł drugą powieść tego malezyjskiego autora i kolejną nominację do Bookera (tym razem już w gronie finalistów), a także pomniejsze nagrody literackie i przekład na język polski.

Dyskusja dowiodła, że „Ogród wieczornych mgieł” to książka niezwykła, książka, która opowiada o cierpieniu, samotności, miłości i przemijaniu. Ukazuje obraz Malezji w czasach kolonizacji i okupacji japońskiej II wojny światowej. Niezwykłość tej powieści tkwi w jej bohaterach – sędzinie, Yun Ling Teoh i ogrodnikowi Nakamury Arimoto. Tę dwójkę połączył tytułowy ogród, Yugiri - ogród wieczornych mgieł. Yun Ling, przeżyła obóz jeniecki, gdzie doznała uszczerbku na zdrowiu, straciła palce lewej dłoni. Straciła również siostrę, dla której postanowiła stworzyć ogród, podobny do ogrodu, którym zachwycała się w młodości. Poprzez przyjaciela, Magnusa Pretoriusa, plantatora herbaty, poznaje japońskiego ogrodnika Arimoto, który pracował dla cesarza Hirohito i stworzył przepiękny japoński ogród Yugiri. Yun Ling pod okiem Arimoto poznaje tajniki japońskiej sztuki zakładania i pielęgnowania ogrodu. „Ogród wieczornych mgieł” dla tej dwójki stał się ogrodem pamięci, a zarazem zapominania. Ogród stał się świadkiem miłości, cierpienia, tęsknoty i końca.
Klubowicze powiedzieli, że autor doskonale przedstawił nie tylko bohaterów, ale również tytułowy ogród. Czytając książkę czuje się klimat nie tylko ogrodu, ale również opuszczonego klasztoru czy dżungli. W trakcie lektury wraz z bohaterami przenosimy się w tamte klimaty, w oazę spokoju, medytacji i refleksji, w czas wieczornych mgieł.

Klubowiczów zaskoczył fakt, że tak mało wiemy o historii tego kraju. Można powiedzieć, że dzięki tej książce poznaliśmy bliżej Malezję, kraj dla nas egzotyczny. Klubowicze stwierdzili, że okupacja japońska w Malezji przypomina okupację hitlerowską w Polsce. Według nich jest to przedstawiony obraz II wojny światowej w innym spojrzeniu.

„Ogród wieczornych mgieł” to książka, która na długo pozostanie w pamięci Klubowiczów. Napisana językiem barwnym i plastycznym, okazała się lekturą poznawczą, bo przecież tak mało wiemy o tym kraju. Jednogłośnie Klubowicze powiedzieli, że warto było przeczytać tę oryginalną książkę, niektórzy stwierdzili, że na pewno do niej jeszcze powrócą.

Spotkanie zakończyło stwierdzenie, że książka jest nie tylko warta przeczytania, ale również polecenia! Naprawdę warto wybrać się w tę podróż!!!

                                 Marcin Warmke(moderator DKK w Świeciu)
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo