Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem
13.07.20205. Zakopiański Festiwal Literacki
Zakopane MBP

14-16 sierpnia 2020

Piąta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „Moc słów”. W tym roku organizatorzy Festiwalu przygotowali szereg atrakcji dla uczestników: przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego, koncerty, wystawy, warsztaty literacko – plastyczne, warsztaty animacji filmowej dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami i artystami oraz promocje książek.
Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Ponadto, niezwykle istotne jest zaproszenie pod Tatry wybitnych, docenianych i nagradzanych literatów.
Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował na kulturalnej mapie Polski w roku 2016, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego. Stanowiło ono centrum życia kulturalnego w latach 20-tych ubiegłego wieku, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Zakopane już od pięciu lat staje się w sierpniu literacką stolicą.
Podczas 5 edycji Festiwalu wystąpią: Wojciech Bonowicz, Ewa Dałkowska, Marta Dymek, Robert Kasprzycki, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Dominika Ostałowska, Zośka Papużanka, Michał Rusinek, Ewa Stadtmüller, Joanna Szczepkowska, Wojciech Widłak. W trakcie Festiwalu odbędą się wernisaże wystaw malarstwa Małgorzaty Rosińskiej oraz ilustracji Piotra Sochy pt. Drzewa - Wydawnictwa Dwie Siostry. Wydarzeniem wieńczącym Festiwal będzie przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego podczas uroczystej Gali, którą uświetni koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.
Zgodnie ze złożoną wspólnie z Koalicją Letnich Festiwali Literackich Deklaracją Ekologiczną, jednym z tegorocznych tematów festiwalowych będzie ekologia. Znani blogerzy i autorzy książek Anna Jaklewicz i Stanisław Łubieński spotkają się z czytelnikami, by poruszyć tematykę ochrony środowiska. Przeprowadzona zostanie również akcja „Książka za worek śmieci”.
W związku z panującą sytuacją epid­emio­logi­czną­ organizatorzy będą kierować się oficjalnymi wytycznymi, obowiązującymi przepisami oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników Festiwalu.
Serdecznie zapraszamy do Zakopanego, by miło i bezpiecznie spędzić wakacje pod Tatrami wsłuchując się w Moc słów podczas 5.Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

Organizatorzy: Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Szczegóły na stronie: www.lite­rack­ifes­tiwa­l.zakopane.eu

fest.png fest