16.09.2020Otwarcie biblioteki - procedura korzystania dla użytkowmików

Procedura dotycząca wznowienia pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku w czasie trwania epidemii koronawirusa COVID-19 obowiązująca od 16 września 2020 r.

Po długiej przerwie związanej z przebudową informujemy, że z dniem 16 września 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia w Przeworsku wznawia swoją działalność. Jednakże z uwagi na stan epid­emio­logi­czny­ oraz w trosce o zdrowie czytelników i pracowników Biblioteki zostały opracowane procedury bezpiecznego wypożyczania książek zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej i akceptacją Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epid­emio­logi­czne­j w Przeworsku.

Od dnia otwarcia Biblioteka pracować będzie wyłącznie w zakresie wypożyczeń i zwrotów książek, bez wolnego dostępu do półek. Zwroty i wypożyczenia odbywać się będą przy drzwiach wejściowych do działów Biblioteki z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

1. Z dniem 16 września Biblioteka będzie otwarta dla czytelników w godzinach:
    Sobota nieczynne
    Do odwołania pozostaje nieczynna Czytelnia.
    Godziny otwarcia mogą ulec zmianie.

2. Mając na uwadze zdrowie czytelników i pracowników wprowadza się do przestrzegania następujące zasady:
    • Ustala sie limit obecności w Bibliotece w tym samym czasie:
    1 osoba na stanowisko obsługi.
    • Każda osoba wchodząca do Biblioteki ma obowiązek noszenia maseczki lub przyłbicy.
    • Do każdego działu funkcjonować będą osobne wejścia: do Wypożyczalni dla dorosłych od ul. Jagiellońskiej, do Oddziału Dziecięcego od ul. Piłsudskiego, do Działu Audiowizualnego i Czytelni od ulicy Kazi­mier­zows­kiej­.
    • Po wejściu do Biblioteki należy obowiązkowo zdezynfekować ręce.
    • Należy zachować bezpieczną odległość między osobami (1,5 - 2 m).
    • Książki podaje bibliotekarz przy specjalnym stanowisku zabezpieczonym pleksją ochronną z nałożoną maseczką lub przyłbicą i z nałożonymi rękawiczkami.
    • Po przyjęciu książek lub innych materiałów od użytkownika blaty każdorazowo muszą być dezynfekowane.
    • Stanowiska komputerowe oraz inne przestrzenie Biblioteki pozostają zamknięte dla użytkowników do odwołania.

3. Rezerwacji książek można dokonać on-line w bibliotecznym katalogu książek lub telefonicznie.

4. Dla osób starszych i niep­ełno­spra­wnyc­h będzie kontynuowana usługa "Książka na telefon" z zachowaniem rygorów sanitarnych.

5. Rezerwacje książek będą do odbioru w następnym dniu roboczym, ma to zapobiegać tworzeniu się kolejek w Bibliotece.

6. Jednorazowo będzie można wypożyczyć 10 książek lub płyt DVD na okres 4 tygodni, natomiast księgozbiór Czytelni wypożyczany będzie na okres 2 tygodni., a prasa na 1 tydzień.

7. Zwrócone książki przez czytelników podlegają 3-dniowej kwarantannie.

8. Ogranicza się liczbę osób przebywających w toaletach- liczba osób zgodna z liczbą umywalek.

9. Przeprowadzana będzie bieżącą dezynfekcje toalet,wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych powierzchni dotykowych – w miarę potrzeby i możliwości.

10. Wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia lub obszaru, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

Skorzystanie z rozwiązań tymczasowych, proponowanych niniejszą procedurą, oznacza jej akceptację w całości przez użytkownika.

Powyższe ustalenia i regulacje obowiązują od 16 września 2020 roku do odwołania.