28.09.2020Karol Pniak – major, pilot. Wystawa

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do Galerii ExLibris, w której od 24 września do 4 października br. prezentować będziemy wystawę poświęconą postaci jaworznianina - Karola Pniaka. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Społeczny Komitet Pamięci majora pilota Karola Pniaka, który tworzą mieszkańcy naszego miasta, pasjonaci lotnictwa oraz artyści. Okazją do przygotowania ekspozycji jest obchodzony w roku bieżącym jubileusz 80-lecia Bitwy o Anglię jak również 110. rocznica urodzin i 40. śmierci Karola Pniaka, uczestnika kampanii powietrznej Raf-u z 1940 r. Na wystawie zobaczą Państwo prace Roberta Firszta – artysty, malarza, rzeźbę Karola Pniaka wykonaną przez Zbigniewa Adamczyka oraz wiele zachowanych pamiątek, zdjęć i materiałów o jaworznickim pilocie.

Uroczyste otwarcie prezentacji odbędzie się 28 września o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej. Wydarzenie uświetni występ Marcina Guzika, który wykona „Hymn Dywizjonu 308” (Lesław Szczerbiński, por. pil. – muzyka; Juliusz Baykowski, kpt. obs. – słowa).

Honorowy Patronat nad prze­dsię­wzię­ciem­ objęli: Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworznia oraz Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Wydarzenie wspierają: Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Galeria Malarstwa Lotniczego Roberta Firszta. Patronat medialny: SKRZYDLATA POLSKA, EXTRA, MłoDeK
TV MDK. Sponsorami obchodów rocznicowych są: Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie, Firma Fud-Men, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pro-Familia-Med, Stowarzyszenie ARETE.

Robert Firszt - artysta, malarz, ur. w 1966 r. – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze o profilu dekorator wnętrz. Od 30 lat pracuje zawodowo jako rzeźbiarz. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i prac znajdujących się w kolekcjach na całym świecie. Uczestniczył w wystawach rzeźby i malarstwa w kraju i za granicą – głównie w Kanadzie gdzie jako rzeźbiarz miał okazję pracować przez wiele lat. Jest czynnym pilotem szybowcowym, członkiem Aeroklubu Podhalańskiego w Małopolsce, miłośnikiem lotnictwa i jego historii. Wujek artysty - Leonard Firszt - służył w 7 Pułku Bombowców Nurkujących, latał na maszynach Tu-2 oraz Pe-2, był strzelcem pokładowym/radiooperatorem. Ulubioną techniką malarską Roberta Firszta jest akryl, ale praktykuje również malarstwo olejne. Pan Robert niezwykle czynnie i (co warto podkreślić) bezinteresownie włączył się do obchodów związanych z podtrzymaniem pamięci o mjr. pil. Karolu Pniaku. Jest autorem plakatu, który widniał na jaworznickich przystankach oraz murala, namalowanego w 2020 r. na ścianie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, który przedstawia samolot, na którym latał Karol Pniak.

Zbigniew Adamczyk – emerytowany nauczyciel, autor rzeźby „PniaK”, wykonanej z lipowego pniaka.

Źródła:

karolpniak.pl