05.01.2021Zmarł ppłk Tadeusz Barański „Tatar”, żołnierz Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”

W wieku 97 lat zmarł w szpitalu w Zgierzu Tadeusz Barański ps. „Tatar” – żołnierz Armii Krajowej – podpułkownik, członek Środowiska „Jodła” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; żołnierz Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”; po 1945 r. represjonowany przez służby bezpieczeństwa PRL, przez wiele lat ceniony nauczyciel i organizator szczepu harcerskiego w Zespole Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi, popularyzator historii i etosu Armii Krajowej, m.in. w prasie kombatanckiej i lokalnej; organizator uroczystości patriotycznych w łódzkich szkołach, organizator licznych wycieczek historycznych szlakami walk Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK; wnioskodawca nadania w 2014 r. DPS „Dom Kombatanta” patrona w osobie mjr. Eugeniusza G. Kaszyńskiego „Nurta”. Bardzo często uczestniczył w obchodach „Koneckiego Września”, w spotkaniach kombatanckich w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie oraz w czasie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Był bardzo zaprzyjaźniony z naszą Biblioteką. Często odwiedzał nas wraz z uczniami łódzkich szkół, popularyzował nasze wydawnictwa historyczne. Często obdarowywał nas różnorodnymi prezentami. Będzie nam Go bardzo brakowało na naszych spotkaniach… Niech spoczywa w spokoju… DSC_1614-Large-1024x660-1-768x495.jpg