Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu - Filia nr 4
08.03.202110 lat po Fukuszimie – spotkanie online z Patrykiem Szymańskim
Opole MBP

Fukuszima-wydarzenie-1.png

O 14:46 zatrzęsła się ziemia. Później przyszło tsunami. Na koniec eksplodowała elektrownia atomowa w Fukuszimie. Spustoszenie, chaos, dezorientacja. Wysiedlono całe miasta, których mieszkańcy musieli w jednej chwili zostawić za sobą dorobek całego życia. To wszystko działo się dokładnie 10 lat temu.

O ile można odbudować domy i postawić wyższe zapory chroniące przed falami, to nie tak łatwo wrócić do normalności na terenach skażonych radioaktywnie. Fukuszimę odwiedził Patryk Szymański, który opowie nam o tym co tam zobaczył, jak wygląda eksplorowanie opuszczonych terenów w Japonii, co do powiedzenia ma ostatni mieszkaniec tego rejonu oraz jak wygląda plan powrotnego zaludniania skażonego terenu.

Patryk Szymański – ur. w 1985 roku, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Podróżnik, fotograf oraz początkujący reporter. Publikował m.in. w „Tatrach”, „Dookoła świata”, „Prowincji”. Prowadził audycję literacko-podróżniczą „Wszystko o literaturze” na antenie Radia Opole 2 Kultura. Ulubiony autor – Haruki Murakami. Ulubiony film – Łowca Androidów.

Link do wydarzenia: www.facebook.com

Fukuszima-wydarzenie-1.png Fukuszima-wydarzenie-1