18.05.2021"Dialekt Księstwa Łowickiego - wersja dla każdego" V-X 2021

Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu jest partnerem projektu „Dialekt Księstwa Łowickiego – wersja dla każdego”, operatorem zadania jest Łowicki Ośrodek Kultury. Projekt realizowany jest dzięki dofinasowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zadanie ma na celu dokumentację oraz udostępnienie wiedzy dotyczącej kultury ludowej regionu łowickiego. Łączyć będzie treści przekazywane gwarą w formie filmowej (płyta DVD) z wydawnictwem będącym kompendium na temat dziedzictwa kulturowego regionu ze słownikiem wyrażeń gwarowych. Projekt z udziałem twórczyń ludowych, skierowany jest do odbiorców zain­tere­sowa­nych­ kulturą ludową, etnografów, nauczycieli, młodzieży. Zadanie ma charakter unikatowy, realizowane jest w 60. rocznicę śmierci Haliny Konecznej – Świderskiej, wybitnej badaczki dialektu łowickiego.

Do projektu zaproszono twórczynie ludowe: Annę Staniszewską, Barbarę Frątczak i Joannę Bolimowską oraz dr Karolinę Rutkowską, Wojciecha Dębskiego, Jacka Rutkowskiego. Koordynatorami przedsięwzięcia są pomysłodawcy i autorzy wniosku Marzena Kozanecka-Zwierz (Miejska Biblioteka) i Maciej Malangiewicz (Łowicki Ośrodek Kultury).

gwara_banner_2021.jpg

gwara_banner_2021.jpg gwara_banner_2021