Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
2021-6-1
31.05.2021Dziecko na drodze
Poznań WBPiCAK

Spotkali się w poznańskim oddziale telewizji – Henryk Derwich (1921-1983), niegdyś popularny rysownik-humorysta i Jan Kurek (ur. 1934), operator i reżyser telewizyjny. Pierwszy rysował dowcipne obrazki, których wizję przekazywał „na odległość” drugi, by mogły je oglądać w swoich telewizorach na przykład dzieci w programie „Co to jest?” (pod red. Marii Stengert). Łączyło ich coś jeszcze: adres zamieszkania - obaj mieszkali na poznańskim Łazarzu i utrwalali tamtejsze realia okresu PRL – jeden dowcipnie i z humorem, drugi z czułością i nostalgią. Wreszcie obaj chętnie za bohaterów swoich obrazków wybierali dzieci (Derwich także w ramach akcji Stop! Dziecko na drodze, której symbol funkcjonuje na ulicach Poznania do dzisiaj). Wystawa w WBPiCAK pokazuje tę ich wspólną pasję, a pretekstem do jej przypomnienia jest Dzień Dziecka oraz 100. rocznica urodzin Henryka Derwicha.
Zaproszenie_Derwich-Kurek_1.jpg

Zaproszenie_Derwich-Kurek_1.jpg Zaproszenie_Derwich-Kurek_1